W dniu 5 grudnia 2023 r. NSA wydał wyrok sygn. II OSK 500/21 w przedmiocie nakazu rozbiórki. Spór dotyczył robót wykonywanych w mieszkaniu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym polegających m. in. na wyburzeniu kilku ścianek działowych.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję o zaniechaniu robót budowlanych związanych z przebudową mieszkania w budynku wielorodzinnym. Decyzja ta została uchylona przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Organ przekazał sprawę PINB do ponownego rozpatrzenia. W efekcie ponownego rozpatrzenia PINB wydał decyzję, w której nakazał rozbiórkę prac wykonanych mimo wstrzymania robót, tj. m. in. dwie ścianki działowe wydzielające łazienkę.
Przedmiotowe postępowanie trafiło przed Wojewódzki Sąd Administracyjny, który wskazał, że roboty budowlane zrealizowane przez inwestor – tj. m. in. postawienie dwóch ścianek działowych wydzielających łazienkę, nie stanowiły przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że „(…) przyjęta przez organy kwalifikacja prawna robót budowlanych nie była trafna. Sąd uznał, że roboty budowlane, które zrealizowała inwestorka, tj. 4-cm wylewka betonowa z okładziną podłogową oraz postawienie dwóch ścianek działowych wydzielających łazienkę, nie stanowiły przebudowy w rozumieniu art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego. Nie sposób bowiem kwalifikować wykonanych prac jako ingerujących w konstrukcję obiektu budowlanego, prowadzących zarazem do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku. Skoro ścianka działowa nie jest elementem konstrukcyjnym budynku, nie wpływa na jego przeznaczenie ani na stan techniczny oraz nie decyduje o przestrzennym wydzieleniu samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących przedmiot odrębnej własności, to czynności polegające na rozbiórce takiej ścianki lub jej wzniesieniu są takimi robotami budowlanymi, które nie wymagają ani pozwolenia na budowę (art. 28 Prawa budowlanego) ani też zgłoszenia właściwemu organowi (art. 30 ustawy). Wskazanego zapatrywania nie zmienia zastosowana przez inwestorkę w kontrolowanej sprawie technologia wykonania ścianki działowej (betonu komórkowego Ytong). W tej sprawie ścianki działowe wykonane zostały w celu wydzielenia z istniejącej przestrzeni dodatkowego pomieszczenia higieniczno-sanitarnego. Sąd stwierdził, że zrealizowany przez inwestorkę charakter prac w postaci dwóch ścianek łazienki nie stanowił przebudowy w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.
Wspólnota mieszkaniowa złożyła skargę kasacyjną od przedmiotowego wyroku. NSA uznał, że przestawianie ścianek działowych, czyli zburzenie dotychczasowych i postawienie w nowym miejscu, stanowi przebudowę. NSA podkreślił, że roboty polegające na przestawieniu ścian działowych (tj. zburzeniu dotychczasowych ścian i postawieniu ich w nowym miejscu) stanowią przebudowę nie tylko wtedy, gdy dotyczą ścian nośnych. Budowa ścian działowych w lokalu mieszkalnym wyodrębnionym w budynku mieszkalnym wielorodzinnym według NSA jest przebudową, jeżeli powoduje zmianę powierzchni pomieszczeń w tym lokalu, jest to bowiem zmiana parametrów użytkowych, o jakiej mowa w art. 3 pkt 7a Prawa budowlanego.
Ostatecznie NSA uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez WSA.
Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76