2. Obowiązek produkcji wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym.
Zgodnie z prawem produkcja niektórych kategorii wyrobów akcyzowych może się odbywać wyłącznie w składach podatkowych. Ustawodawca tym samym wyłączył w odniesieniu do niektórych wyrobów możliwość produkcji poza składem. Z drugiej jednak strony przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym określają wyjątki.
Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym można wyróżnić zasadniczo dwie kategorie wyrobów akcyzowych w stosunku do których określono obowiązek ich produkcji w składzie podatkowym:
- wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 2 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.;
- wyroby akcyzowe inne niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, lecz tylko wówczas gdy są objęte stawką akcyzy inną niż stawka zerowa.
Ustawodawca określając te wyroby odwołuje się do załącznika nr 2 do ustawy; załącznik ten stanowi wykaz wyrobów akcyzowych, do których stosuje się procedurę zawieszenia poboru akcyzy i których produkcja odbywa się w składzie podatkowym, o których mowa w Dyrektywie Rady 92/12/EWG. Odwołanie się do tego załącznika stanowi główne kryterium podziału na dwie kategorie wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem produkcji w składzie podatkowym.
Wyroby akcyzowe wymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W przypadku wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy określono bezwzględny obowiązek produkowania tych wyrobów w składzie podatkowym. Należy podkreślić, że obowiązek ich produkcji wyłącznie w składzie podatkowym obejmuje także te wyroby z załącznika, które ze względu na przeznaczenie są opodatkowane stawką zerową akcyzy.
Wyroby niewymienione w załączniku nr 2 do ustawy. W przypadku drugiej kategorii wyrobów, ustawodawca uzależnia istnienie omawianego wymogu od tego czy wyroby akcyzowe są opodatkowane zerową stawką akcyzy czy też nie. Wyroby spoza załącznika nr 2 do ustawy w sytuacji, gdy są objęte zerową stawką akcyzy nie muszą być produkowane w składzie podatkowym. Jeżeli wyrób jest objęty stawką inną niż zerowa, wtedy musi być produkowany w składzie podatkowym.
W art. 47 ust. 1 pkt 1-9 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. ustawodawca określa wyjątki od wymogu produkcji wyrobu w składzie podatkowym. Do najważniejszych wyjątków w których produkcja może się odbywać poza składem należą:
- produkcja wyrobów akcyzowych z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej na do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych;
- produkcja wyrobów akcyzowych wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem jednak że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie;
- wyłączenia dotyczące produkcji alkoholi;
- produkcja wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy;
- produkcja energii elektrycznej;
- produkcja wyrobów węglowych;
- produkcja suszu tytoniowego;
- produkcja wyrobów gazowych.
Rafał Johaniuk
młodszy konsultant podatkowy
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl