Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 52/2022

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ENERGETYCZNYCH

1. Skutki w podatku akcyzowym obciążania najemców czynszem najmu bez wydzielonej kwoty za energię elektryczną.

W interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.149.2022.1.MK. z dnia 29 września 2022r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się m.in. w kwestii skutków, które na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa”) wiążą się z obciążaniem najemców czynszem najmu, bez wydzielonej kwoty za energię elektryczną, w ramach tzw. świadczenia złożonego.

Wnioskująca o wydanie interpretacji Spółka wyraziła pogląd, że w sytuacji w której będzie ona dokonywać obciążenia najemców kosztem faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika, czyli dojdzie do sprzedaży energii i zapłaty za sprzedaną energię – będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego. Natomiast w sytuacji, gdy – realizując świadczenie złożone – obciąży najemców jedynie czynszem najmu, bez wydzielonej kwoty za energię elektryczną nie dojdzie do sprzedaży energii elektrycznej, ponieważ najemca korzysta z jednolitego świadczenia w postaci wynajmowanego lokalu bez względu na zużyte media. Tym samym – w ocenie wnioskodawcy – nie dojdzie również do zapłaty należności za sprzedaną energię, ponieważ w kwocie czynszu najmu należność ta będzie niewydzielona.

Dyrektor KIS zgodził się z pierwszą częścią powołanej oceny i potwierdził, że zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy „obciążając najemców kosztem faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika danego lokalu, Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku akcyzowego” , Spółka powinna zatem odprowadzić należną akcyzę z tytułu sprzedaży energii elektrycznej i zadeklarować ją zgodnie z przepisami art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy, w oparciu o wskazania urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych i prowadzoną ewidencję.

Niemniej Organ zakwestionował zasadność przedstawionej oceny w przedmiocie braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego, gdy najemca korzysta z jednolitego świadczenia w postaci wynajmowanego lokalu bez względu na zużyte media.

W uzasadnieniu powołanej na wstępie interpretacji Dyrektor KIS wysunął tezę, że niezależnie od tego, w jaki sposób w umowie pomiędzy Spółką a danym najemcą ukształtowane będą rozliczenia za sprzedaż energii elektrycznej dostarczanej do lokali, Spółka będzie dokonywać sprzedaży energii elektrycznej, wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej, na rzecz nabywców końcowych (najemców) na terytorium kraju – co stanowi czynność opodatkowaną na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.

Co więcej Organ skonkludował, co następuje: „nabywcami i podmiotami zużywającymi energię elektryczną wytworzoną przez Wnioskodawcę będą poszczególni najemcy. Oznacza to, że niezależnie od sposobu rozliczenia za sprzedaż energii elektrycznej dostarczanej do wynajmowanych lokali (tj. czy będzie to rozliczenie według podliczników faktycznie zużytej przez najemców energii elektrycznej, czy też Wnioskodawca będzie wliczał najemcom koszt dostarczanej energii elektrycznej do kosztów najmu) – będzie mieć miejsce sprzedaż energii elektrycznej, wyprodukowanej przez Wnioskodawcę w mikroinstalacjach, na rzecz nabywców końcowych (najemców). W każdej bowiem z tych sytuacji dojdzie do wydania (sprzedaży) energii elektrycznej, a więc czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą.

Innymi słowy, dla powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży rozumianej jako wydanie energii elektrycznej i umożliwienie jej konsumpcji przez najemców, nie ma zasadniczego znaczenia sposób jej rozliczenia pomiędzy Wnioskodawcą a najemcami.”.

Jednocześnie w przedmiotowej interpretacji zaznaczono, że „Na gruncie podatku akcyzowego, w zakresie opodatkowania energii elektrycznej bez znaczenia pozostaje fakt, że przedmiotem umowy będzie usługa najmu, a nie dostawa energii elektrycznej. W tej sytuacji również dochodzi bowiem do sprzedaży energii elektrycznej, na rzecz nabywców końcowych – najemców, który zużywać będą tą energię na potrzeby wynajmowanych lokali”.

Przyjęcie powyższego stanowiska Organu oznacza, że podmiot dokonujący opisanego obciążania najemców czynszem najmu w ramach świadczenia złożonego, bez wydzielonej kwoty za energię elektryczną, powinien stawać się podatnikiem podatku akcyzowego, a ciążący na nim obowiązek podatkowy znajdzie umocowanie w art. 13 ust. 1 w związku z art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.

Pogląd ten wydaje się kontrowersyjny. Niestety podobne stanowisko wyraża m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 25 maja 2022 r. o sygn. 0111-KDIB3-3.4013.80.2022.1.JS.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50