Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 52/2022

3. Utylizacja wyrobów gazowych nie korzysta z wyłączenia z opodatkowania.

Czy podmiot dokonujący utylizacji wyrobów gazowych ma obowiązek opodatkować tę czynność podatkiem akcyzowym?

W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.194.2022.1.MS). Jak wskazał Organ: „(…) celem zużycia wyrobów akcyzowych objętych treścią pytania nr 2, jest utylizacja tych wyrobów, związana z brakiem zdolności do zagospodarowania tych wyrobów. Jak wskazał Wnioskodawca, zachodzący proces utylizacyjny nie prowadzi w żaden sposób do zwiększenia mocy produkcyjnych. Stanowi bezproduktywne zlikwidowanie półproduktów i surowców. Zrzut gazu (…). Podstawową funkcją dokonywania zrzutów gazu jest jedynie jego utylizacja.

Czynność tą, zgodnie z tym co wskazał Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego, należałoby określić jako bezproduktywne działanie ze strony Spółki, ponieważ nie przyczynia się ona do uzyskania jakichkolwiek korzyści w ramach zrzutu przedmiotowych gazów.

W świetle przedstawionych okoliczności nie sposób podzielić poglądu Wnioskodawcy, że zużycie wyrobów akcyzowych klasyfikowanych do kodu CN 2711 12 93, 2711 12 93 lub innego kodu z podpozycji 2710 12, w składzie podatkowym, będzie mogło korzystać z wyłączenia o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Przedstawiony opis stanu faktycznego nie daje w ocenie Organu podstaw do stwierdzenia, że opisane we wniosku zużycie wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy w składzie podatkowym, następuje w ramach procesów służących bezpośrednio produkcji wyrobu akcyzowego (propylenu o kodzie CN 2901 22 00).

Zużycie wyrobu akcyzowego, mającego być przedmiotem wyłączenia w oparciu o art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy, ma przyczyniać się w sposób bezpośredni do produkcji wyrobu akcyzowego w składzie podatkowym.

Zdaniem Organu opisane we wniosku zużycie nie ma bezpośredniego związku z produkcją wyrobów akcyzowych, gdyż następuje w (…) i jest bezproduktywnym działaniem Wnioskodawcy, nie przyczyniającym się do uzyskania jakichkolwiek korzyści. Tym samym w ocenie Organu, w okolicznościach objętych opisem stanu faktycznego i treścią pytania nr 2, nie zachodzą przesłanki do zastosowania wyłączenia o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy”.

Reasumując należy stwierdzić, że utylizacja wyrobów węglowych stanowi czynność generującą co do zasady obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym. Zdaniem Organu czynność ta nie stanowi także „zużycia wyrobu akcyzowego do wyprodukowania innego wyrobu akcyzowego”, o którym mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 i w konsekwencji nie może korzystać z przewidzianego w tym przepisie wyłączenia z opodatkowania.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy

Nr wpisu 12 238

Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 618483348