OPODATKOWANIE AKCYZĄ SAMOCHODÓW OSOBOWYCH
1. Dokument uprawniający do skorzystania ze zwrotu wyłączenia opodatkowania samochodów będących przedmiotem eksportu.
Czy dokument IE599 jest wystarczający, aby skorzystać z wyłączenia opodatkowania, o którym mowa w art. 101 ust. 2a ustawy o podatku akcyzowym? W myśl tego przepisu obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego albo sprzedaży, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a, nie powstaje, jeżeli ten samochód osobowy został dostarczony wewnątrzwspólnotowo lub wyeksportowany w terminie 30 dni od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego albo sprzedaży, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a. Fakt dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu jest potwierdzany przez dokumenty, o których mowa w art. 107 ust. 3. Z kolei w myśl wskazanego art. 107 ust. 3 podmiot, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany posiadać dokumenty potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej albo eksportu, którymi są w szczególności: dokumenty przewozowe, celne, faktura i specyfikacja dostawy oraz inne dokumenty handlowe związane z dostawą wewnątrzwspólnotową albo eksportem.
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 14 października 2022 r. (0111-KDIB3-3.4013.154.2022.4.MAZ). Jak wskazał Organ: „Dokumentami, które potwierdzają wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej dla celów podatkowych są, co do zasady, dokumenty wydawane podatnikom przez właściwe urzędy celne na podstawie przepisów prawa celnego, w tym przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiające unijny kodeks celny (Dz.Urz.UE.L 269/1). Są to w szczególności dokumenty w formie elektronicznej otrzymane z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez organ celny wydruk tego dokumentu.
Elektroniczna obsługa zgłoszeń wywozowych przesyłanych przez zgłaszającego bądź eksportera, zarówno w urzędzie celnym wywozu, jak też w urzędzie celnym wyprowadzenia, dokonywana jest przez System ECS (System Kontroli Eksportu). System ECS pozwala na elektroniczną obsługę zgłoszenia wywozowego przesyłanego przez zgłaszającego/eksportera, zarówno w urzędzie celnym wywozu, jak też w urzędzie celnym wyprowadzenia i opiera się na obiegu komunikatów elektronicznych pomiędzy urzędami celnymi a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych. Ma on zapewnić przy tym m.in.: przyspieszenie odpraw celnych eksportowych, docelowo bez konieczności przedkładania zgłoszeń wywozowych w formie pisemnej, poprawę obiegu dokumentów w urzędach celnych, przyspieszenie odpraw wywozowych w procedurze uproszczonej, elektroniczne potwierdzenie o wywozie towarów z obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej, uzyskanie przez zgłaszającego bieżącej informacji o rozpoczęciu i zakończeniu poszczególnych etapów operacji wywozowej. System ECS zapewnia elektroniczną wymianę komunikatów pomiędzy urzędami celnymi krajów Unii Europejskiej w celu zautomatyzowania procedur administracyjnych, co umożliwia w konsekwencji potwierdzenie dokonania wywozu dla eksporterów i organów podatkowych. Takie elektroniczne potwierdzanie dokonanych zgłoszeń celnych następuje w formie komunikatu IE-599 wydawanego eksporterowi/nabywcy. Jest on podpisywany przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych, zaś uzyskanie komunikatu IE-599 wiąże się z koniecznością rejestracji w tymże systemie.
Zatem posiadany przez Spółkę dokument IE-599 jest dokumentem, który w sposób zgodny z wymogami art. 107 ust. 3 ustawy potwierdza dokonanie eksportu Ambulansów na terytorium Ukrainy. Powyższe oznacza, że Spółka w prawidłowy sposób potrafi udokumentować, że dokonała eksportu Ambulansów.
Reasumując należy stwierdzić, że Spółka dokonała eksportu Ambulansów w terminie 30 dni od ich sprzedaży, a fakt eksportu może udokumentować posiadanym potwierdzeniem wywozu w formie komunikatu IE-599. Zatem spełniając warunki co do eksportu Ambulansów oraz udokumentowania tego faktu, na mocy art. 101 ust. 2a ustawy nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu przebudowy pojazdów ciężarowych na Ambulanse i ich sprzedaży Fundacji przez Spółkę”.
Reasumując należy stwierdzić, że do skorzystania z wyłączenia z opodatkowania, o którym mowa w art. 101 ust. 2a ustawy o podatku akcyzowym, wystarczającym będzie również dokument IE-599. Oczywiście należy pamiętać, że muszą być także spełnione pozostałe warunki, o których mowa w powyższym przepisie.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348