OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ENERGETYCZNYCH
1. Olej smarowy zużywany jako środek smarny przy produkcji energii elektrycznej.
Czy zużyty przy produkcji energii elektrycznej – jako środek smarny – olej smarowy korzysta ze zwolnienia od podatku akcyzowego?
W przedmiotowej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidulanej z dnia 27 stycznia 2023 r. (0111-KDIB3-3.4013.262.2022.2.MAZ). Jak wskazał Organ: „Państwa wątpliwości dotyczą możliwości:
- zwolnienia od akcyzy oleju smarowego nabywanego przez Spółkę na terytorium kraju i zużywanego jako środek smarny do Silników;
- zwolnienia od akcyzy nabycia wewnątrzwspólnotowego przez Spółkę oleju smarowego, zużywanego jako środek smarny do Silników.
(…) Wyrażone przez Spółkę wątpliwości, rozpatrywane łącznie w zakresie obu zadanych pytań, odnoszą się do możliwości zwolnienia od akcyzy oleju smarowego na mocy art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy. Skorzystanie ze zwolnienia na podstawie wskazanego przepisu wymaga w przypadku Wnioskodawcy, aby:
- zużywane były wyroby energetyczne,
- zużycie wyrobów energetycznych odbywało się w procesie produkcji energii elektrycznej,
- nabycie lub dostarczenie wyrobów energetycznych następowało wyłącznie w sposób wskazany w art. 32 ust. 3 pkt 1-5 ustawy
- spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy.
Spółka wskazała, że jako środek smarny w stacjonarnych silnikach kogeneracyjnych wykorzystuje olej smarowy o kodzie CN 2710 19 81. Zatem ten olej smarowy jest wyrobem energetycznym – wyrób objęty wskazaną pozycją kodu CN został wymieniony w art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy, definiującym wyroby energetyczne. Tym samym Spółka będzie spełniała pierwszy z wymienionych warunków.
Wskazany olej smarowy jest wykorzystywany w procesie produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z energią cieplną, w agregatach kogeneracyjnych (Silnikach) jako środek smarny. Wnioskodawca podał, że ten olej smarowy, po jego zużyciu, jest wymieniany w tych Silnikach, a następnie utylizowany. Oznacza to, że w trakcie procesu produkcji dochodzi do całkowitego zużycia oleju smarowego, czyli nie nadaje się on do innego użycia, a jedynie do utylizacji. Fakt, że olej smarowy jest wykorzystywany w Silnikach o charakterze kogeneracyjnym, gdzie poza energią elektryczną produkowane jest ciepło, nie stanowi przeszkody w uznaniu, że następuje zużycie tego oleju w procesie produkcji energii elektrycznej. Przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazuje bowiem, że ciepło jest odbierane z płaszcza Silnika oraz spalin, a zatem jego wytwarzanie wynika ze specyfiki pracy Silników wytwarzających energię elektryczną. Silniki bowiem, co wynika z opisu zdarzenia przyszłego, są agregatami kogeneracyjnymi, czyli urządzeniami, które łącznie, w związku z takim, a nie innym ich rozwiązaniem konstrukcyjnym, wytwarzają energię elektryczną oraz cieplną. Przy takiej konstrukcji Silników niemożliwe jest oddzielenie procesu wytwarzania energii elektrycznej od procesu wytwarzania energii cieplnej. W konsekwencji należy uznać, że olej smarowy jest zużywany w procesie wytwarzania energii elektrycznej. Zatem Spółka będzie spełniała drugi z wymienionych warunków dla skorzystania ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy.
Wnioskodawca podał również, że wskazany olej smarowy będzie nabywał od podmiotów krajowych oraz w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego. Przy tym te podmioty krajowe będą posiadały status podmiotu pośredniczącego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 23 ustawy, co oznacza nabycie oleju smarowego w sposób wskazany w art. 32 ust. 3 pkt 3 ustawy. Natomiast nabycie wewnątrzwspólnotowe oleju smarowego będzie dokonywane przez Spółkę, która zamierza przed pierwszym nabyciem uzyskać status zarejestrowanego odbiorcy w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 13 ustawy. Będzie się to wiązało ze spełnieniem warunku wymienionego w art. 57 ust. 2 ustawy, w zakresie obowiązku posiadania tytułu prawnego do korzystania z wyodrębnionego miejsca przeznaczonego do odbierania wyrobów akcyzowych. Przy tym zużywając olej smarowy do celów uprawniających do zwolnienia od akcyzy, Wnioskodawca uzyska status podmiotu zużywającego w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 22 ustawy. Będzie to oznaczało, że Spółka nabędzie wewnątrzwspólnotowo olej smarowy w sposób wskazany w art. 32 ust. 3 pkt 4 ustawy. Zatem Spółka będzie spełniała warunek do zastosowania zwolnienia od akcyzy, w zakresie dostarczania lub nabywania oleju smarowego w sposób wskazany w art. 32 ust. 3 pkt 1 lub pkt 4 ustawy.
Przedstawione okoliczności sprawy pozwalają także stwierdzić, że spełnione zostaną warunki wymienione w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy.
Reasumując – olej smarowy o kodzie CN 2710 19 81, nabywany przez Spółkę na terytorium kraju, i zużywany jako środek smarny do Silników, będzie zwolniony od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy. Również olej smarowy o kodzie CN 2710 19 81, nabywany wewnątrzwspólnotowo przez Spółkę, i zużywany jako środek smarny do Silników, będzie zwolniony od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy”.
Reasumując należy stwierdzić, że ze zwolnienia, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. korzystać może również olej smarowy o kodzie CN 2710 19 81, jednak aby zwolnienie było możliwe wymagane jest aby:
- zużywane były wyroby energetyczne,
- zużycie wyrobów energetycznych odbywało się w procesie produkcji energii elektrycznej,
- nabycie lub dostarczenie wyrobów energetycznych następowało wyłącznie w sposób wskazany w art. 32 ust. 3 pkt 1-5 ustawy
- spełnione zostały warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5 i 6 ustawy.
W przypadku osób fizycznych należy mieć na uwadze dodatkowo art. 32 ust. 12 i 13 ustawy.
Organ podatkowy w przedmiotowej interpretacji uznał, że zwolnienie jest możliwe również jeżeli olej smarowy jest zużywany przy produkcji energii elektrycznej jako środek smarny.
Maciej Jendraszczyk
Doradca podatkowy
Nr wpisu 12 238
Konsultant Podatkowy w Oddziale Wielkopolskim
maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl
tel. 618483348