Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 56/2023

2. Nabycie wewnątrzwspólnotowe płynu do chłodnic zawierającego w swym składzie glikol etylowy jako nieobjęte akcyzą.

W dniu 28 marca 2023 r. DKIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.29.2023.1.MAZ w przedmiocie opodatkowania akcyzą nabywanego wewnątrzwspólnotowo płynu do chłodnic, zawierającego w swym składzie glikol etylowy.

W przedmiotowej sprawie, zgodnie z opisem stanu faktycznego, w związku z prowadzoną działalnością Spółka nabywa wewnątrzwspólnotowo płyn do chłodnic. Przedmiotowy płyn do chłodnic dostarczany jest z Niemiec do Polski w cysternie zawierającej 18 500 litrów. Głównym składnikiem płynu do chłodnic jest glikol etylenowy. W karcie charakterystyki produktu producent informuje, że produkt ten stosowany jest jako płyn do chłodnic zapobiegający zamarzaniu. Produkt klasyfikowany jest jako ostro toksyczny (wykazuje toksyczne działanie na narządy, może powodować ich uszkodzenia poprzez długotrwałą lub powtarzaną ekspozycję). Wg producenta, skutki toksykologiczne mogą wystąpić w przypadku wdychania produktu, kontaktu ze skórą, połknięcia oraz kontaktu z oczami. Producent zaleca zachowanie środków ostrożności podczas stosowania produktu, m.in. zaleca, aby stosować produkt wyłącznie przy odpowiedniej wentylacji, a jeśli stosowna wentylacja wyciągowa nie jest dostępna zaleca stosować ochronę dróg oddechowych. Ponadto producent wskazuje, by nie wdychać oparów produktu, nie jeść, nie pić i nie palić podczas jego używania. W przypadku wdychania produktu producent zaleca wyprowadzić osobę na świeże powietrze oraz uzyskać pomoc medyczną w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

W związku ze zmianą od 1 stycznia 2023 r. definicji płynu do e-papierosów, zawartej w ustawie o podatku akcyzowym, Spółka powzięła wątpliwości, czy nabywany przez nią roztwór, zawierający glikol, mieści się w znowelizowanej definicji płynu do papierosów elektronicznych, a tym samym stanowi wyrób akcyzowy podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym w przypadku jego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W ocenie Spółki, płyn do chłodnic na bazie glikolu etylowego, który Spółka nabywa wewnątrzwspólnotowo z Niemiec, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych.

DKIS uznał stanowisko Wnioskowany za prawidłowe i wskazał, że „(…) na mocy art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 2707), zmianie uległa definicja płynu do papierosów elektronicznych, zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z brzemieniem tego przepisu, od 1 stycznia 2023 r. płynem do papierosów elektronicznych są wszelkie roztwory, w tym bazy do tych roztworów, przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych. Przepis ten precyzuje również, że roztwór uważa się za przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, gdy jest używany albo ze względu na jego skład i właściwości fizykochemiczne może być użyty w papierosach elektronicznych, bez względu na miejsce jego sprzedaży bądź oferowania na sprzedaż.

Jednocześnie dla uznania danego roztworu za płyn do papierosów, nie ma znaczenia kod CN tego roztworu (zgodnie z poz. 46 załącznika nr 1 do ustawy).

Zmiana wprowadzona w powyższej nowelizacji ustawy definiuje płyn do papierosów elektronicznych jako roztwór, czyli w powszechnym rozumieniu tego pojęcia, jednorodną mieszaninę dwóch lub więcej związków chemicznych. Nabywany wewnątrzwspólnotowo przez Spółkę płyn do chłodnic, którego główny składnik stanowi glikol etylenowy, jest – na co wskazuje opis stanu faktycznego – roztworem. Natomiast przeznaczeniem tego płynu jest jego stosowanie w chłodnicach samochodowych jako środek zapobiegający zamarzaniu. Produkt ten jest klasyfikowany jako ostro toksyczny w przypadku wdychania, połknięcia, kontaktu z oczami lub skórą.

We wskazanej nowelizacji ustawy – w stosunku do stanu prawnego przed 1 stycznia 2023 r. – doprecyzowano pojęcie płynu do papierosów elektronicznych, podkreślając kwestię „przeznaczenia do wykorzystania w papierosach elektronicznych”. Oznacza to, że warunkiem uznania danego płynu jako zdefiniowanego w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy, jest jego przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych, przejawiające się użyciem albo możliwością takiego użycia w tych papierosach, ze względu na skład i właściwości fizykochemiczne tego wyrobu.

Mając na uwadze przedstawiony opis stanu faktycznego należy stwierdzić, że płyn do chłodnic, który nabywa wewnątrzwspólnotowo Spółka, nie spełnia obowiązującej od 1 stycznia 2023 r. definicji płynu do papierosów elektronicznych. Fakt, że glikol etylenowy stanowi główny składnik tego płynu do chłodnic nie przesądza o możliwości uznania go za płyn do papierosów elektronicznych. W tym wypadku decydująca jest okoliczność, że ten płyn – odznaczający się silnym działaniem toksycznym na człowieka – jest przeznaczony do stosowania w chłodnicach, jako środek zapobiegający zamarzaniu. Czyli opisane w stanie faktycznym i pytaniu przeznaczenie, użycie, właściwości fizykochemiczne pozwalają stwierdzić, że objęty wnioskiem płyn do chłodnic nie jest płynem do papierosów elektronicznych. Zatem z tej racji – opisany w stanie faktycznym – płyn do chłodnic nie jest wyrobem akcyzowym podlegającym opodatkowaniu akcyzą w przypadku jego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W konsekwencji, mając na uwadze opis stanu faktycznego, należy stwierdzić, że stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie przedstawionego we wniosku pytania, jest prawidłowe”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76