3. Instytucja zabezpieczenia akcyzowego.
Jak wynika ze stanowiska prezentowanego w doktrynie oraz orzecznictwie (zob. wyrok NSA z dnia 17 lipca 2014 r., w sprawie I GSK 13/13) podstawowym celem związanym z obowiązkiem złożenia zabezpieczenia akcyzowego jest zagwarantowanie, iż należny podatek akcyzowy zostanie ostatecznie uiszczony. Zabezpieczenie akcyzowe służy wyłącznie do zabezpieczenia zapłaty akcyzy w przypadku naruszenia warunków stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy.
Fakt złożenia przez podmiot trzeci zabezpieczenia akcyzowego za spółkę powoduje z mocy prawa powstanie solidarnej odpowiedzialności. Ciąży ona na spółce oraz podmiocie, który złożył zabezpieczenie akcyzowe. Przedmiotem tej odpowiedzialności objęte są natomiast zobowiązania akcyzowe skarżącej spółki, które objęte zostały złożonym przez podmiot trzeci zabezpieczeniem akcyzowym.
Sądy administracyjne wskazują, że analiza treści art. 63 u.p.a. daje wszelkie podstawy do twierdzenia, iż ustawodawca przewidział możliwość złożenia gwarancji na przemieszczenie wyrobów przez właściciela produktów akcyzowych zamiast gwarancji dostarczanej przez uprawnionego właściciela składu wysyłki. Wprowadzenie zaś przez polską ustawę akcyzową odpowiedzialności solidarnej spełnia cel zabezpieczenia zapłaty akcyzy w przypadku naruszenia warunków stosowania procedury zawieszenia. Zgodnie z powyższymi przepisami ustawy o podatku akcyzowym, fakt złożenia przez podmiot trzeci zabezpieczenia akcyzowego za skarżącą Spółkę powoduje z mocy prawa powstanie solidarnej odpowiedzialności. Ciąży ona na Spółce oraz podmiocie, który złożył zabezpieczenie akcyzowe. Przedmiotem tej odpowiedzialności objęte są natomiast zobowiązania akcyzowe skarżącej Spółki, które objęte zostały złożonym przez podmiot trzeci zabezpieczeniem akcyzowym.
Marek Zagórski
Adwokat
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl