Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 62/2023

3. Czy miejsce importu wyrobów akcyzowych może znajdować się bezpośrednio w składzie podatkowym położonym na terenie miejsca wyznaczonego?

W obecnym stanie prawnym, w wyniku zmian wprowadzonych do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”), które obowiązują od 13 lutego 2023 r., miejscem importu jest miejsce, w którym znajdują się importowane wyroby akcyzowe w momencie dopuszczenia do obrotu w rozumieniu przepisów prawa celnego. Jeżeli zatem wyroby akcyzowe, mogą zostać dopuszczone do obrotu nie tylko w miejscu uznanym, ale również w miejscu wyznaczonym, powstają wątpliwości czy istnieje możliwość dopuszczania do obrotu wyrobów akcyzowych w składzie podatkowym zlokalizowanym na obszarze miejsca wyznaczonego nadzorowanym przez właściwe organy Krajowej Administracji Skarbowej. Do problemu odnosi się m.in. interpretacja indywidualna z 3 listopada 2023 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.283.2023.1.AM.

Interpretacja ta wydana została przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na wniosek podatnika podatku akcyzowego, posiadającego zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, który dokonuje dopuszczenia do obrotu wyrobów akcyzowych w miejscu wyznaczonym, w którym prowadzony jest również skład podatkowy i założył, że obowiązujące od dnia 13 lutego 2023 r. zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. pozwalają również na import wyrobów akcyzowych bezpośrednio na terenie składu podatkowego, który jest zlokalizowany w miejscu wyznaczonym, tak jak to jest to przewidziane wprost w przypadku podmiotu prowadzącego skład podatkowy i posiadającego decyzję o miejscu uznanym.

Organ interpretacyjny uznał wskazane stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu powołanej interpretacji zaznaczył, że miejsce uznane (czyli miejsce uznane do przedstawienia towarów, w tym krótkotrwałego czasowego składowania) nie jest kategorią tożsamą z miejscem wyznaczonym. Miejsce uznane jest bowiem określane decyzją właściwego organu celnego wydawaną na wniosek podmiotu ubiegającego się o takie uznanie, pod warunkiem spełnienia szeregu wymagań określonych przepisami prawa celnego. Z kolei wyznaczenie miejsca przez organ celny następuje bez wydawania decyzji. Zamiast tego pisemna informacja o wyznaczeniu miejsca podawana jest do publicznej wiadomości poprzez m.in. publikację na stronie internetowej urzędu obsługującego organ celny. Różnice pomiędzy obiema instytucjami polegają również na tym, że wyznaczenie miejsca nie następuje z uwagi na interes indywidualnego podmiotu, ale jest wynikiem stwierdzenia przez organ celny okoliczności takich jak np. ważny interes państwowy czy ważne względy służbowe. Tym samym – jak dowodził organ –z istnienia miejsca wyznaczonego nie można wywodzić skutków dotyczących miejsca uznanego.

Dyrektor KIS podniósł, że przepis art. 27 ust. 2a ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (dodany ustawą z dnia 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw), regulujący obowiązki podmiotu prowadzącego skład podatkowy, w którym ma funkcjonować miejsce importu, ustanawia dwa warunki determinujące możliwość dokonywania importu wyrobów akcyzowych do miejsca importu położonego w składzie podatkowym. W przepisie tym przewidziano mianowicie, że miejsce importu może znajdować się w składzie podatkowym, jeżeli decyzję o uznaniu tego miejsca, wydaną na podstawie przepisów prawa celnego, posiada podmiot prowadzący skład podatkowy oraz podmiot ten o otrzymaniu wskazanej decyzji powiadomi właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Skoro tak, to posiadanie składu podatkowego na terenie miejsca wyznaczonego nie pozwala na to, żeby miejsce importu znajdowało się na terenie składu podatkowego.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., skład podatkowy jest miejscem, w którym określone wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane czy przeładowywane w procedurze zawieszenia akcyzy, przy czym na terenie kraju miejsce to określa naczelnik urzędu skarbowego w wydanym przez siebie zezwoleniu

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50