Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 63/2023

2. Rozcieńczenie nabytej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej a podatek akcyzowy

W interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2023 r. (0111-KDIB3-3.4013.200.2023.1.MW) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do skutków na gruncie ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) wewnątrzwspólnotowego nabycia od producenta posiadającego status małego browaru, poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, produktu cechującego się większą gęstością oraz wyższą zawartością ekstraktu niż gotowe piwo przeznaczone do konfekcjonowania i odsprzedaży, który w związku z tym będzie mieszany z odtlenioną wodą w odpowiednim stosunku ilościowym, w celu osiągnięcia odpowiedniej zawartości ekstraktu w gotowym produkcie.

Spółka, na wniosek której wydana została interpretacja założyła, że rozcieńczenie nabytej wewnątrzwspólnotowo brzeczki piwnej oraz rozlew gotowego piwa do opakowań jednostkowych jest produkcją, o której mowa w art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. i w związku z tym Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty akcyzy należnej od rozlanego piwa o kwotę akcyzy zapłaconą przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym skoncentrowanej brzeczki piwnej.

Przypomnieć należy, że produkcja wyrobów akcyzowych jest przedmiotem opodatkowania akcyzą zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., przy czym stosownie do art. 47 ust. 1 pkt 1 tej ustawy produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym. Niemniej wyjątek od tej zasady stanowi produkcja wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem, że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Ponieważ w przedstawionej sytuacji nie przewidziano dodawania do rozcieńczanej i rozlewanej brzeczki piwnej składników zwiększających podstawę opodatkowania piwa (np. soki, pulpy itp.), zatem kwota akcyzy przypadająca z tytułu rozcieńczania i rozlewu brzeczki piwnej nie powinna przekraczać kwoty akcyzy zapłaconej od nabycia wewnątrzwspólnotowego brzeczki piwnej. To zaś oznacza, że zasadne jest stosowanie art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.

Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 8 powołanej ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Taki właśnie przypadek stanowił przedmiot zapytania we wniosku o wydanie interpretacji. Wobec tego Dyrektor KIS wydając ją potwierdził zasadność stanowiska Spółki na temat prawa do obniżenia należnej akcyzy na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszika@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50