Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 70/2024

3. Zwolnienie z akcyzy przekazywania węgla przez gminę.

W dniu 29 grudnia 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku akcyzowego w zakresie obowiązku rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, Gmina („Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Gmina wykonuje nałożone odrębnymi przepisami na nią zadania, dla realizacji których została powołana spoza zakresu VAT, jak również na podstawie umów cywilnoprawnych, opłat za wieczyste użytkowanie, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Zgodnie z art. 7 ustawy o samorządzie gminnym, do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w szczególności zadania własne obejmują sprawy: 1. ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej.

Gmina w 2022 r. dokonała zakupu węgla kamiennego na podstawie ustawy węglowej – ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. W ramach tej ustawy zakup preferencyjny oznaczał wykonywanie czynności opodatkowanych VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gmina była uprawniona do pełnego odliczenia podatku VAT pod warunkiem, że sprzedaż dokonana była na rzecz gospodarstw domowych.

Biorąc powyższe (pod uwagę) Gmina zamierzała przeznaczyć węgiel na realizację zadań własnych z zakresu pomocy społecznej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (dalej także jako: „GOPS”) jako jednostka organizacyjna Gminy przygotuje i wyda decyzję o przyznaniu pomocy rzeczowej. W decyzji przedstawiona będzie ilość oraz wartość węgla kamiennego, przyjmując określoną kwotę za 1 tonę. Gmina przekazując fizycznie węgiel osobom uprawnionym wykonywała decyzję kierownika GOPS

W związku z powyższym Gmina zwróciła się z pytaniem czy mając na uwadze, iż Gmina nie dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych tylko wykonuje decyzję GOPS, to nie jest zobowiązana do rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, Gmina przy wykonywaniu zadań własnych nie jest zobowiązana do rejestracji jako podatnik podatku akcyzowego.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Gminy za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji podkreślił, że „(…) stosownie do art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym:

Zwalnia się od akcyzy czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwo domowe, organ administracji publicznej, jednostkę Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podmiot systemu oświaty, o którym mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900), żłobek i klub dziecięcy, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2023 r. poz. 204), podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2023 r. poz. 991), jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, o której mowa w art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901), organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571).

Zgodnie z art. 163e ustawy o podatku akcyzowym:

W okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 lipca 2023 r. zwalnia się od akcyzy sprzedaż gminom oraz podmiotom, o których mowa w art. 5 ust. 5 pkt 1, 3 i 4 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. poz. 2236 oraz z 2023 r. poz. 877 i 1234), wyrobów węglowych objętych pozycją CN2701 na podstawie tej ustawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Gmina nabyła wyroby węglowe przed 31 lipca 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2236, z późn. zm.; dalej jako: „ustawa o zakupie preferencyjnym”). Wyroby węglowe, nabyte na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym, korzystały ze zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 163e ustawy. Wnioskodawca zamierza posiadany węgiel przekazywać osobom uprawnionym, na podstawie decyzji o przyznaniu pomocy rzeczowej wydanej przez kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (jednostki organizacyjnej Gminy).

W tych okolicznościach, przekazując węgiel w ramach pomocy społecznej, Gmina nie będzie działała jak podmiot prowadzący działalność gospodarczą – nie będzie dokonywała sprzedaży węgla, a przekazywała go do zużycia w celu opałowym. Tym samym Wnioskodawca będzie realizował zadania własne z zakresu pomocy społecznej, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie gminnym. Gmina będzie w tej sytuacji przekazywała węgiel swojej jednostce organizacyjnej pomocy społecznej. Faktycznym dysponentem posiadanego przez Gminę węgla będzie GOPS. W tych zatem okolicznościach Gmina nie będzie zobowiązana do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych jako podatnik podatku akcyzowego”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76