Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 70/2024

5. Zwolnienie z akcyzy w zakresie użytkowania instalacji fotowoltaicznej o mocy do 1 MW.

Wątpliwości wnioskodawcy w złożonym wniosku są następujące: Czy w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej, będącej częścią Węzła hybrydowego, Spółka będzie miała prawo do zastosowania zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w § 5 Rozporządzenia w sprawie zwolnień akcyzowych, dla zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW?

W ocenie Spółki, w związku z nabyciem i użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej, będącej częścią Węzła hybrydowego, Spółka będzie miała prawo do zastosowania zwolnienia z akcyzy, o którym mowa w § 5 Rozporządzenia w sprawie zwolnień akcyzowych, dla zużycia energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW w stosunku do całej energii eklektycznej wyprodukowanej przez tę instalację.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy, należy w pierwszej kolejności stwierdzić, że obrót energią elektryczną, w tym jej zużycie, na zasadach określonych w art. 9 ust. 1 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym podlega opodatkowaniu akcyzą. Ustawodawca w zakresie energii elektrycznej zawarł w art. 9 ust. 1 ustawy wyczerpujący katalog czynności, których zaistnienie stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, skutkującą obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłaty akcyzy przez podatnika, na zasadach wynikających z art. 24 ustawy, przy czym ustawodawca na podstawie ustawy jak i aktów wykonawczych przewidział również możliwość stosowania zwolnień w zakresie energii elektrycznej i wyłączeń z obowiązków deklaracyjnych w ściśle określonych okolicznościach faktycznych.

Równocześnie dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie energii elektrycznej co do zasady wiąże się z obowiązkiem rejestracji (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy) w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Niemniej w zakresie również tego obowiązku ustawodawca przewidział pewne wyłączenia.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą nie jest natomiast m.in. wytwarzanie energii elektrycznej, jak i sprzedaż energii elektrycznej (niezużytej nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej) podmiotowi posiadającemu koncesję, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo energetyczne, przez podmiot który koncesji nie posiada.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi i planuje prowadzenie działalności gospodarczej przy wykorzystaniu Osiedla w zakresie wynajmu długoterminowego znajdujących się w budynkach Osiedla Mieszkań oraz wynajmu miejsc postojowych oraz lokali usługowych.

Spółka będzie zawierała z najemcami znajdujących się w Budynku Mieszkań umowy najmu długoterminowego. Najemcy będą płacić Spółce czynsz najmu za wynajęte Mieszkanie a także będą ponosić:

  1. opłatę administracyjną, skalkulowaną w oparciu o faktyczne koszty ponoszone przez Spółkę w związku z utrzymaniem Osiedla, tj. gruntu, urządzeń oraz części wspólnych Osiedla, w tym części wspólnych Budynku, w którym będą zakwaterowani. Opłata administracyjna obejmie m.in.: dostawy mediów dla części wspólnych Budynku; oraz
  2. opłaty za media zgodnie z bieżącym zużyciem i na podstawie wskazań liczników przypisanych do konkretnych Mieszkań, na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę.

W Budynku, poza Mieszkaniami, parkingiem podziemnym i częściami wspólnymi przeznaczonymi dla Najemców Mieszkań znajdować się będą również dwa lokale usługowe, z których jeden Spółka planuje oddać w najem podmiotowi, który będzie w tym lokalu prowadził działalność gospodarczą, a drugi lokal znajdujący się w Budynku będzie pełnił funkcję miejsca pracy wspólnej, tzw. co-workingu.

Na okres trwania okresu najmu Mieszkań, Spółka będzie zapewniać Najemcom dodatkową usługę w postaci dostępu do Lokalu biurowego – strefy pracy wspólnej udostępnianej Najemcom opłacającym abonament za Usługę, który będzie płatny na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę.

Spółka planuje instalację w Budynku hybrydowego węzła ciepła. Węzeł hybrydowy będzie składał się z pompy ciepła oraz fotowoltaiki o mocy 19 kWp.

Łączna moc generatorów w Spółce nie przekroczy 1 MW, gdyż panele, które zostaną zamontowane w zestawie z pompą ciepła (19 kWp), będą jedynymi panelami/generatorami posiadanymi przez Spółkę.

Instalacja fotowoltaiczna będzie działać na zasadach prosumenckich (jako instalacja do 50 kW) – umowa z przedsiębiorstwem energetycznym będzie zawarta zarówno na zakup jak i odsprzedaż energii.

Energia z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności wykorzystywana będzie na bieżące zużycie, tzw. autokonsumpcję przez Spółkę. Dopiero jej nadmiar będzie sprzedawany Operatorowi energetycznemu.

Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną wykorzystana będzie jedynie w ramach jednego Punktu Poboru Energii (PPE), przeznaczonego dla części wspólnych Budynku i urządzeń do niego podłączonych.

Z punktu PPE Części Wspólnych zasilane będą: pompa ciepła, windy, oświetlenie części wspólnych i wszystkie inne urządzenia zlokalizowane w częściach wspólnych albo służące częściom wspólnym Budynku. Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną będącą częścią Węzła hybrydowego nie będzie zasilała też żadnych części pozostałych budynków Osiedla – te będą posiadały własne PPE.

Spółka wskazała, że do Mieszkań nie będzie dostarczany prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną – ze względu na sposób instalacji sieci, Mieszkania będą mogły korzystać wyłącznie z energii elektrycznej dostarczanej bezpośrednio przez Operatora energetycznego.

Również Lokale usługowe nie będą pobierać energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, będącą częścią Węzła hybrydowego.

PPE Części Wspólnych zasilać będzie natomiast wyłącznie urządzenia części wspólnych Budynku (w tym pompę ciepła) i w pierwszej kolejności pobierać będzie energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, będącą częścią Węzła hybrydowego (autokonsumpcja), natomiast w przypadku niedoboru energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej PPE Części Wspólnych będzie pobierał (nabywał) brakującą energię bezpośrednio od Operatora energetycznego.

Spółka jest i po instalacji Węzła hybrydowego pozostanie nabywcą końcowym w myśl ustawy o podatku akcyzowym. Spółka nie będzie wykazywała na fakturze ani żadnym innym dokumencie dostarczanym Najemcom należności za energię elektryczną zużytą przez Najemców w częściach wspólnych Budynku.

Państwa wątpliwości dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 1 MW (będącej częścią Węzła hybrydowego), a także obowiązku rejestracji w CRPA oraz składania deklaracji podatkowych, o których mowa w art. 24 ustawy.

Odnosząc się do tych wątpliwości należy ponownie zaznaczyć, że czynnością podlegającą opodatkowaniu nie jest wytwarzanie energii elektrycznej, jak i sprzedaż energii elektrycznej (niezużytej nadwyżki wytworzonej energii elektrycznej) podmiotowi posiadającemu koncesję w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo energetyczne (w sprawie Operator energetyczny), przez podmiot który koncesji nie posiada.

Czynnością podlegającą opodatkowaniu jest natomiast m.in. sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu przez podmiot nieposiadający koncesji (art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy) oraz zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy).

Kluczowe zatem dla rozstrzygnięcia Państwa wątpliwości jest ustalenie czy w podanych we wniosku okolicznościach będą spełnione przesłanki do uznania, że będzie dochodzić do sprzedaży energii elektrycznej wytworzonej przez Państwa i wykorzystywanej w częściach wspólnych przez Najemców jako czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, czy też będziemy mieć do czynienia jedynie ze zużyciem energii elektrycznej przez jej wytwórcę, które to zużycie będzie mogło korzystać ze zwolnienia od opodatkowania w oparciu o § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Zdaniem Organu, w przedstawionych we wniosku okolicznościach, w których wyprodukowana w instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna będzie zużywana do zasilania urządzeń części wspólnych, w tym pompy ciepła, a Spółka nie będzie wykazywała na fakturze ani żadnym innym dokumencie dostarczanym Najemcom należności za energię elektryczną wyprodukowaną w instalacji fotowoltaicznej i zużytą przez Najemców w częściach wspólnych Budynku, wówczas po Państwa stronie nie będzie dochodziło do czynności sprzedaży energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych jako czynności podlegającej opodatkowaniu.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą w tym przypadku będzie zdaniem Organu zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej przez Państwa tj. czynność o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Jednocześnie zużycie energii elektrycznej przez Państwa – podmiotu nieposiadającego koncesji, wyprodukowanej w opisanych instalacjach fotowoltaicznych o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, będzie mogło korzystać ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 5 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W związku z powyższym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 23 sierpnia 2024 r., nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.134.2024.4.MAZ uznał stanowisko za prawidłowe.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93