Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 71/2024

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ALKOHOLOWYCH

1. Alkohol etylowy jako wyrób akcyzowy.

Możliwość zaliczenia do alkoholu etylowego ma miejsce także wtedy gdy wyrób ma określone cechy (zawartość alkoholu przekracza procent objętości i zaliczenie do kodu CN 2207 i 2208) i jest on częścią innego wyrobu (nawet gdy jest on zaliczony do innego kodu CN).

Z przepisu art. 93 ust. 1 pkt 1 u.p.a wynika wprost, że alkoholem etylowym jest wyrób o określonej zawartości alkoholu (przekraczającej (…)% objętości) oznaczony odpowiednim kodem CN (2207 i 2208). Kod 2207 obejmuje alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu (…)% lub większej: alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe o dowolnej mocy, skażone. Natomiast kod 2208 obejmuje alkohol etylowy o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż (…)% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe. Oba warunki (tzn. przekroczenie (…)% objętości alkoholu i zaliczenie do kodu 2207 i 2208) muszą być spełnione łącznie. W sytuacji, gdy wyrób spełnia oba wymienione warunki lecz nie występuje w obrocie samodzielnie, ale jest częścią innego wyrobu o dowolnym kodzie CN to nadal zachowuje przymiot wyrobu akcyzowego. Oznacza to, że możliwość zaliczenia do alkoholu etylowego ma miejsce także wtedy gdy wyrób ma określone cechy (zawartość alkoholu przekracza (…)% objętości i zaliczenie do kodu CN 2207 i 2208) i jest on częścią innego wyrobu (nawet gdy jest on zaliczony do innego kodu CN).

Dodatkowo warto nadmienić, że organy celne (podatkowe) są uprawnione do samodzielnego dokonywania klasyfikacji towarów w oparciu o Scaloną Nomenklaturę Taryfową, zawartą w Taryfie Celnej Wspólnot Europejskich, która stanowi załącznik 1 do rozporządzenia Rady (EWG) 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 7 września 1987 r., str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz.UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 2, t. 2, str. 382, z późn. zm.).Wynika to bezpośrednio z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym w powiązaniu z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, albowiem organami podatkowymi właściwymi w zakresie akcyzy są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, a do celów poboru akcyzy i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy stosuje się klasyfikację w układzie odpowiadającym Nomenklaturze Scalonej (CN). Zgodnie natomiast z art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy o Służbie Celnej do zadań naczelnika urzędu celnego należy wymiar, pobór i kontrola podatku akcyzowego. Z treści art. 20 ustawy o Służbie Celnej nie wynika wprost, że organ służby celnej jest uprawniony do dokonywania klasyfikacji wyrobów akcyzowych, niemniej jednak takie uprawnienia organ podatkowy posiada, bowiem ma prawo do skontrolowania i zweryfikowania stosowanej przez podatnika klasyfikacji towarów, gdyż ma ona wpływ na prawidłowy pobór podatku akcyzowego.

 

Marek Zagórski

Adwokat

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 77