Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 72/2024

2. Zwolnienie z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną.

Spółka prowadzi i będzie prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych „OZE”. Wnioskodawca posiada elektrownię fotowoltaiczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łączna moc generatorów wytwarzających energię elektryczną (instalacji fotowoltaicznej) nie przekracza 1 MW. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Wnioskodawca jest podmiotem wpisanym do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarcza w zakresie małych instalacji, tj. MIOZE.

Głównym celem działalności prowadzonej przez Spółkę jest i będzie w przyszłości wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Konsekwentnie wytworzona energia elektryczna jest/będzie w przeważającej części przedmiotem sprzedaży na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną. Pozostała energia elektryczna wytworzona przez elektrownię fotowoltaiczną jest (i będzie w przyszłości) w całości zużywana na potrzeby własne Spółki, tj. na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy.

Spółka nie sprzedaje energii elektrycznej do podmiotów, które nie posiadają koncesji na obrót energią elektryczną. Ponadto Spółka nabywa energię elektryczną, która również jest przeznaczana na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy. Podatek akcyzowy jest odprowadzany (płacony) od nabywanej przez Wnioskodawcę energii elektrycznej, zgodnie z Ustawą o podatku akcyzowym.

Spółka wystąpiła do Organu z wnioskiem o interpretację zadając następujące pytanie: Czy stosownie do § 5 ust. 1 Rozporządzenia Wnioskodawca w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym jest/będzie zwolniony z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną?

W ocenie Spółki, Wnioskodawcy przysługuje/będzie przysługiwać zwolnienie z akcyzy na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego dalej jako: „rozporządzenie”.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku akcyzowym zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję ani też obrót energią elektryczną, który wyprodukował tę energię jest przedmiotem opodatkowania akcyzą.

Zgodnie z § 5 ust. 1 Rozporządzenia zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (dalej: „ustawa o OZE”) zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości (§ 5 ust. 2 ww. Rozporządzenia).

Zatem Spółka w sytuacji zużycia wyprodukowanej energii dokonuje czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą. Czynność ta podlega zwolnieniu, w sytuacji, w której łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW, a wytwarzana energia jest przez podmiot wytwarzający zużywana (§ 5 ust. 1 Rozporządzenia). Energia promieniowania słonecznego jest jednym z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, o których mowa w ustawie o OZE (energia słoneczna nie jest wyrobem energetycznym). Spółka nabywa energię elektryczną w celu zasilania urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy. Jednocześnie podatek akcyzowy od nabycia przedmiotowej energii jest odprowadzany (płacony) zgodnie z Ustawą o podatku akcyzowym (ponadto energia elektryczna nie jest wyrobem energetycznym).

Reasumując, łączna moc zamontowanych generatorów (falowników) należących do Spółki nie przekracza 1 MW. Ponadto wyprodukowana energia jest zużywana na potrzeby własne Spółki. W rezultacie, zdaniem Spółki Wnioskodawcy przysługuje zwolnienie z akcyzy na podstawie § 5 ust. 1 Rozporządzenia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 2 października, nr sprawy 0111-KDIB3-3.4013.159.2024.1.PJ wskazał: w myśl § 5 Rozporządzenia :

Zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który wyprodukował ją z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, z tym że w przypadku jednostki samorządu terytorialnego produkującej energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii łączna moc generatorów jest ustalana odrębnie dla każdej z jednostek organizacyjnych jednostki samorządu terytorialnego w rozumieniu art. 16 ust. 7b ustawy.

W przypadku wykorzystywania do produkcji energii elektrycznej wyrobów energetycznych innych niż pochodzące z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii zwolnienie od akcyzy, o którym mowa w ust. 1, może być stosowane pod warunkiem, że od tych wyrobów energetycznych została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy w pierwszej kolejności stwierdzić, że obrót energią elektryczną, w tym jej zużycie, na zasadach określonych w art. 9 ust. 1 w zw. z art. 11 ustawy podlega opodatkowaniu akcyzą. Ustawodawca w zakresie energii elektrycznej zawarł w art. 9 ust. 1 ustawy wyczerpujący katalog czynności, których zaistnienie stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu akcyzą, skutkującą obowiązkiem złożenia odpowiedniej deklaracji podatkowej i zapłaty akcyzy przez podatnika, na zasadach wynikających z art. 24 i 24e ustawy oraz obowiązkiem prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 138h ust. 1 ustawy, przy czym ustawodawca na podstawie ustawy jak i aktów wykonawczych przewidział również możliwość stosowania zwolnień w zakresie energii elektrycznej i wyłączeń z obowiązków deklaracyjnych i ewidencyjnych w ściśle określonych okolicznościach faktycznych.

Równocześnie dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie energii elektrycznej co do zasady wiąże się z obowiązkiem rejestracji (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy) w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Niemniej w zakresie również tego obowiązku ustawodawca przewidział pewne wyłączenia.

Przedmiotem opodatkowania akcyzą nie jest natomiast m.in. wytwarzanie energii elektrycznej, jak i sprzedaż energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu koncesję, w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo energetyczne, przez podmiot który koncesji nie posiada.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka prowadzi i będzie prowadziła działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedaży energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Wnioskodawca posiada elektrownię fotowoltaiczną wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łączna moc generatorów wytwarzających energie elektryczną (instalacji fotowoltaicznej) nie przekracza 1 MW. Spółka nie posiada koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną. Głównym celem działalności prowadzonej przez Spółkę jest i będzie w przyszłości wytwarzanie i sprzedaż energii elektrycznej. Konsekwentnie wytworzona energia elektryczna jest/będzie w przeważającej części przedmiotem sprzedaży na rzecz podmiotu posiadającego koncesję na obrót energią elektryczną. Pozostała energia elektryczna wytworzona przez elektrownię fotowoltaiczną jest (i będzie w przyszłości) w całości zużywana na potrzeby własne Spółki, tj. na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Wnioskodawcy.

Organ uznał, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach, w których pozostała część energii elektrycznej wytworzonej przez elektrownię fotowoltaiczną jest (i będzie w przyszłości) zużywana na potrzeby własne Spółki, tj. na zaspokojenie aktualnego zapotrzebowania na energię elektryczną urządzeń elektrowni fotowoltaicznej oraz infrastruktury towarzyszącej instalacji fotowoltaicznej należącej do Spółki, przedmiotem opodatkowania akcyzą będzie zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacji fotowoltaicznej przez Państwa, tj. czynność o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy.

Jednocześnie zużycie tej energii elektrycznej przez Państwa – podmiotu nieposiadającego koncesji, wyprodukowanej w opisanej instalacji fotowoltaicznej o mocy nieprzekraczającej 1 MW, może/będzie mogło korzystać ze zwolnienia od akcyzy na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. W sprawie, z uwagi na sposób wytwarzania energii elektrycznej nie znajdzie zastosowania warunek wynikający § 5 ust. 2 rozporządzenia. A zatem Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93