OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ENERGETYCZNYCH
1. Zmiana przeznaczenia oleju opałowego a podatek akcyzowy.
Ustawodawca w art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa”) zawarł zakres czynności i zdarzeń powodujących opodatkowanie podatkiem akcyzowym. Obok podstawowych czynności, określonych w ust. 1 art. 8 ustawy, związanych z produkcją i szeroko pojętym obrotem wyrobami akcyzowymi, w ust. 2 ustawodawca zawarł katalog czynności i zdarzeń związanych m.in. z naruszeniem warunków uprawniających do stosowania preferencji podatkowych oraz związanych ze zmianą przeznaczenia wyrobów akcyzowych nabytych w ramach preferencji.
Jednym z tych zdarzeń powodujących powstanie obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 lit. a tej ustawy, jest użycie wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, jeżeli ich użycie było niezgodne z przeznaczeniem uprawniającym do zwolnienia od akcyzy.
W przypadku zatem nabycia przez podmiot zużywający wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem ze względu na przeznaczenie (z zachowaniem wszystkich warunków formalnych do jego nabycia), a następnie zmiany przeznaczenia tych wyrobów, tj. użycia ich do celów innych niż zadeklarował nabywając wyroby z zastosowaniem zwolnienia, podmiot ten staje się podatnikiem zobowiązanym do złożenia deklaracji i zapłaty podatku akcyzowego na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 ustawy.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lutego 2020 r. Jak wskazał organ w uzasadnieniu: „Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności Spółka kupuje m.in. lekki olej opałowy klasyfikowany do kodu CN 2710 19 47 wykorzystywany jako paliwo rozpałkowe w kotłach parowych znajdujących się w jej elektrociepłowniach do produkcji energii elektrycznej. Z uwagi fakt, że w przeważającej części zakupywany przez Spółkę lekki olej opałowy wykorzystywany będzie do produkcji energii elektrycznej w kotłach parowych, Spółka będzie nabywać go jako wyrób zwolniony od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy z zachowaniem warunków formalnych określonych w art. 32 ust. 3 pkt 1-5 oraz ust. 5-6a ustawy. W okresach zimowych lekki olej opałowy jest również wykorzystywany jako paliwo rozpałkowe w kotłach wodnych (należących do układu technologicznego), produkujących wyłącznie ciepło. W momencie zakupu lekkiego oleju opałowego, Spółka nie jest w stanie określić, w jaki sposób zostanie on zużyty. Jego ostateczne przeznaczenie zależy m.in. od bieżącego zapotrzebowania na dany typ energii. Ponadto, z uwagi na konstrukcję posiadanych instalacji Spółka nie ma możliwości oddzielnego magazynowania oleju wykorzystywanego do kotłów parowych i do kotłów wodnych, lecz przechowuje go w tych samych zbiornikach. Spółka może określić ilość oleju zużytego w poszczególnych kotłach do produkcji określonego typu energii lub ciepła dopiero na podstawie prowadzonej ewidencji zużycia.
Na tle powyższego opisu Spółka ma wątpliwości czy ma prawo do zmiany przeznaczenia lekkiego oleju opałowego zakupywanego z zastosowaniem zwolnienia z podatku akcyzowego, na skutkujący jego opodatkowaniem akcyzą oraz rozliczenia akcyzy za miesiąc, w którym nastąpiło faktyczne zużycie lekkiego oleju opałowego do celów podlegających opodatkowaniu.”
W ocenie organu podatkowego: „(…)w realiach powyższego stanu faktycznego analiza przepisów ustawy prowadzi do jednoznacznego wniosku, że w przypadku przeznaczenia oleju opałowego klasyfikowanego do kodu CN 2710 19 47 nabytego jako zwolniony od akcyzy na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 1 ustawy do celów, które nie uprawniają do przedmiotowego zwolnienia (tj. jako paliwo rozpałkowe w kotłach wodnych produkujących wyłącznie ciepło) Spółka będzie miała obowiązek opodatkować przedmiotowy olej (w ilości wynikającej z prowadzonej ewidencji zużycia) w miesiącu zmiany tego przeznaczenia. Spółka będzie miała obowiązek złożyć deklarację dla podatku akcyzowego za ten miesiąc i zapłacić należny podatek akcyzowy.”
Marek Zagórski
Adwokat
marek.zagorski@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 77