Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 73/2024

 

OPODATKOWANIE AKCYZĄ WYROBÓW ALKOHOLOWYCH

1. Uznanie rozlewu w miejscu sprzedaży detalicznej za produkcję alkoholu oraz obowiązek nanoszenia banderol legalizacyjnych.

W dniu 19 września 2024 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną sygn. 0111-KDIB3-3.4013.177.2024.1.AM dotyczącą podatku akcyzowego w zakresie uznania rozlewu w miejscu sprzedaży detalicznej napoju alkoholowego od którego akcyza została zapłacona na poprzednich etapach obrotu za produkcję alkoholu oraz obowiązku nanoszenia banderol legalizacyjnych

Zgodnie z opisem stanu faktycznego Wnioskodawca posiada koncesję na sprzedaż alkoholu do 18% i powyżej 18% i sprzedaje w swoim punkcie handlowym napoje alkoholowe typu likiery objęte kodem CN 2208. Wyroby te nabywa od zarejestrowanego handlowca, który importuje je od producenta z Niemiec w procedurze zawieszenia poboru podatku akcyzowego. Po zakończeniu procedury zawieszenia poboru podatku akcyzowego importer odprowadza podatek w odpowiedniej wysokości na rzecz Skarbu Państwa. Wnioskodawca kupuje alkohol w 5 litrowych kanistrach oznaczonych banderolami podatkowymi, czyli już z zapłaconą akcyzą. W sklepie likiery są przelewane z kanistrów 5 litrowych do umieszczonych wewnątrz sklepu, wielorazowych, szklanych, niemobilnych pojemników opatrzonych kranikiem umożliwiającym nalewanie wyrobów bezpośrednio do butelek wybranych przez klienta. Klient detaliczny wybiera pustą butelkę, kształt i pojemność. Wnioskodawca posiada butelki z oznaczoną pojemnością i do wybranej przez klienta butelki leje się poprzez kranik z dużego pojemnika szklanego taką ilość likieru, jakie jest oznaczenie pojemności na butelce. Po napełnieniu butelki wybranym przez klienta likierem naklejana jest banderola legalizacyjna w zależności od pojemności butelki. Wnioskodawca prowadzi w punkcie handlowym tylko sprzedaż detaliczną. W żadnym wypadku nie dochodzi do sytuacji napełniania przez Wnioskodawcę butelek alkoholem i wystawienia ich w ofercie kierowanej do klientów. Specyfika sklepu i model sprzedaży wymaga, aby to klient wybierał alkohol w żądanej przez siebie ilości i w odpowiedniej butelce.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z następującymi pytaniami:

  1. Czy nalanie napoju alkoholowego oznaczonego kodem CN 2208, od którego akcyza została zapłacona na wcześniejszym etapie obrotu, z pojemnika wielorazowego do jednorazowej butelki w miejscu sprzedaży detalicznej celem sprzedaży klientowi detalicznemu do konsumpcji, należy interpretować jako produkcję alkoholu zdefiniowaną w art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym?
  2. Czy na takiej butelce służącej sprzedaży alkoholu klientowi detalicznemu w punkcie sprzedaży detalicznej należy naklejać banderole legalizacyjne?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1. Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nalanie napoju alkoholowego oznaczonego kodem CN 2208 z pojemnika wielorazowego do jednorazowej butelki w miejscu sprzedaży detalicznej celem sprzedaży klientowi detalicznemu do konsumpcji nie należy interpretować jako produkcji zdefiniowanej w art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Ad 2. Wnioskodawca stoi na stanowisku, że na butelce służącej sprzedaży alkoholu klientowi detalicznemu w punkcie sprzedaży detalicznej należy nakleić banderole legalizacyjne.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji stwierdził, że „(…) zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania akcyzą, wyrażoną w art. 8 ust. 6 ustawy, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej. Oznacza to, że co do zasady akcyza jest płacona na pierwszym szczeblu obrotu, który dokonywany jest poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Konsekwentnie każda następna czynność po zadeklarowaniu lub określeniu kwoty akcyzy, której przedmiotem będą te same wyroby akcyzowe, nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, a podmiot dokonujący danej czynności nie powinien być traktowany jako podatnik akcyzy.

Jak również wynika z art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy, w tym opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji wyrobów akcyzowych, z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona w wysokości równej lub wyższej od kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych, albo z wykorzystaniem wyłącznie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie, pod warunkiem że wyprodukowany wyrób jest również wyrobem akcyzowym zwolnionym od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Tym samym ponowny rozlew napojów alkoholowych, od których na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, z opakowań jednostkowych oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy do innych opakowań jednostkowych w miejscu ich sprzedaży detalicznej, nie jest rozlewem w myśl przepisów ustawy o podatku akcyzowym, czyli produkcją alkoholu. W konsekwencji ponowny rozlew alkoholu, od którego na wcześniejszym etapie obrotu zapłacono akcyzę w należnej wysokości, z opakowań jednostkowych oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy do innych opakowań jednostkowych, w miejscu ich sprzedaży detalicznej, nie musi odbywać się w składzie podatkowym.

Przy czym podkreślić należy, że wyroby akcyzowe w postaci napojów alkoholowych, ponownie rozlane w miejscu ich sprzedaży detalicznej, podlegają obowiązkowemu oznaczeniu legalizacyjnymi znakami akcyzy. Obowiązek ten wynika z art. 116 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych legalizacyjnymi znakami akcyzy powstaje w przypadku wystąpienia poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych nieoznaczonych, oznaczonych nieprawidłowo lub nieodpowiednimi znakami akcyzy, w szczególności znakami uszkodzonymi, w przypadku gdy wyroby te przeznaczone są do dalszej sprzedaży. Legalizacyjne znaki akcyzy są bowiem potwierdzeniem prawa podmiotu zobowiązanego do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, do przeznaczenia tych wyrobów do dalszej sprzedaży. Poświadczają one zatem prawo odpowiedniego podmiotu do przeznaczenia do sprzedaży wyrobów akcyzowych oznaczonych banderolami legalizacyjnymi w określonych okolicznościach.

Mając na uwadze powyższe – oceniając Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 – należy zauważyć, że rozlew likierów o kodzie CN 2208 do innych opakowań jednostkowych w prowadzonym przez Państwa punkcie sprzedaży detalicznej celem ich dalszej sprzedaży klientowi detalicznemu do konsumpcji nie stanowi produkcji alkoholu etylowego w rozumieniu art. 93 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym.

Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należy wskazać, że w Państwa przypadku występuje obowiązek naniesienia znaków legalizacyjnych ze względu na przeznaczenie nabywanych przez Państwa likierów do dalszej sprzedaży. Zatem na butelce służącej sprzedaży alkoholu klientowi detalicznemu w punkcie sprzedaży detalicznej należy naklejać banderolę legalizacyjną”.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76