2. Prawo do zwolnień z podatku akcyzowego, w związku ze zużyciem energii elektrycznej wyprodukowanej w Instalacjach PV.
Wnioskodawca jest spółką kapitałową prowadzącą działalność polegającą na zarządzaniu i administrowaniu (…). Spółka obecnie nie jest zarejestrowana dla potrzeb akcyzy.
Spółka sukcesywnie realizuje inwestycje polegające na montażu na swoich (…) instalacji fotowoltaicznych, których głównymi elementami składowymi są panele fotowoltaiczne oraz inwerter (tzw. falownik) (dalej: „Instalacje PV”). Energia elektryczna wytwarzana w Instalacjach PV będzie wykorzystywana bezpośrednio do zasilania (…), ewentualna nadwyżka energii elektrycznej będzie gromadzona w akumulatorach i również zużywana do zasilania (…). Energia elektryczna wyprodukowana przez Instalacje PV nie będzie w żadnym przypadku oddawana do sieci.
Aktualnie łączna moc znamionowa paneli fotowoltaicznych będących własnością Spółki i wykorzystywanych przez Spółkę do produkcji energii elektrycznej nie przekracza 1 MW. Natomiast Spółka planuje montaż kolejnych Instalacji PV, w związku z czym w przyszłości łączna moc znamionowa paneli fotowoltaicznych wykorzystywanych przez Spółkę do wytwarzania energii elektrycznej przekroczy 1 MW, niemniej jednak faktyczna moc z jaką będą działać Instalacje PV nadal nie przekroczy 1 MW. Będzie to spowodowane tym, że Spółka ograniczy moc inwertera, tak aby dostosować ilość produkowanej energii elektrycznej (moc instalacji PV) do zapotrzebowania (…).
Jednocześnie Spółka nie korzysta i nie planuje wykorzystywać innych generatorów prądu poza Instalacjami PV instalowanymi na (…).
Ponadto, Spółka zaznacza, że nie posiada i obecnie nie planuje ubiegać się o koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu ustawy z 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 266 z późn. zm., dalej: „Koncesja”).
W związku z powyższym Spółka wystąpiła do Organu z następującym pytaniem: czy Spółka będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w § 5 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, w związku ze zużyciem energii elektrycznej wyprodukowanej w Instalacjach PV, których łączna moc faktyczna nie przekracza 1 MW (natomiast łączna moc znamionowa paneli fotowoltaicznych jest powyżej 1 MW)?
W ocenie Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, polegającym na zużywaniu przez Spółkę energii elektrycznej wyprodukowanej w Instalacjach PV działających z mocą faktyczną nieprzekraczającą 1 MW, Spółka będzie uprawniona do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w § 5 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie zwolnień z podatku akcyzowego, w stosunku do zużytej energii elektrycznej.
Należy zauważyć, że celem omawianego zwolnienia z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego była preferencja podatkowa dla podmiotów zużywających energię elektryczną, wyprodukowaną przez te podmioty w urządzeniach (generatorach) służących do produkcji tej energii, których łączna moc nie przekracza 1 MW. Tym samym, zwolnienie to uprawnia podatnika zużywającego energię elektryczną wytworzoną w jednym lub kilku generatorach do jego zastosowania, o ile łączna moc użytkowanych generatorów (ustawodawca posłużył się liczbą mnogą), wytwarzających tą energię elektryczną, nie będzie przekraczać 1 MW.
Jak bowiem wskazuje literalne brzmienie § 5 ust. 1 rozporządzenia, zwolnieniu podlega czynność zużycia energii elektrycznej, ściśle wówczas, gdy została ona wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.
Co prawda rozporządzenie ws. zwolnień jak i ustawa nie wskazuje wprost sposobu w jaki należy ustalać mocy generatorów na potrzeby zwolnienia, niemniej w treści ustawy (art. 138h ust. 7 ustawy) i uzasadnieniu do nowelizacji (druk sejmowy 2764), która weszła wżycie od 1 stycznia 2023 r. zawarto istotne wskazówki dotyczące wykładni tego zagadnienia.
Artykuł 138h ust. 7 ustawy wskazuje, że w odniesieniu do energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, w przypadku braku urządzeń pomiarowych pozwalających na precyzyjne określenie ilości energii wyprodukowanej, o której mowa w ust. 5 pkt 1, prowadzący ewidencję, o której mowa w ust. 1, określa ilości szacunkowe tej energii, uwzględniając moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
Treść tej normy wskazuje zatem, że należy uwzględniać moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii. Z kolei uzasadnienie do tej nowelizacji wskazuje, że przepis dodano „w celu ujednolicenia sposobu postępowania podmiotów w związku z informacjami o trudnościach w określeniu przez nie ilości energii wyprodukowanej w przypadku braku urządzeń pomiarowych na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji podatnika. W celu ujednolicenia sposobu wyliczania tej energii zaproponowano posługiwanie się przy tych wyliczeniach informacją o mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii”.
Podkreślić należy, że ilościowa ewidencja energii elektrycznej jak wskazano już na wstępie, stanowi co do zasady podstawę do sporządzania przez podatnika rozliczeń z podatku akcyzowego od energii elektrycznej. Uwzględniając zatem treść przywołanych przepisów i ich korelację, stwierdzić należy, że ustalając łączną moc generatorów na potrzeby samego zwolnienia jak i pozostałych obowiązków akcyzowych z tym związanych, należy brać pod uwagę łączną moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii w rozumieniu przepisów ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Pojęcie to z kolei wyjaśnił Prezes Urzędu Regulacji Energetyk w informacji nr 44/2016 z21września 2016 r. w sprawie stosowania pojęcia „mocy zainstalowanej elektrycznej” (https://www.ure.gov.pl/pl/urząd/informacje-ogolne/komunikaty-prezesa-ure/6684,Informacja-nr-442016.html).
Pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową (rated power, nominal power) urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej (tj. generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego), wyrażoną w watach (W) lub wielokrotnościach tej jednostki (kW, MW) (…) Wartość mocy znamionowej musi zostać określona w sposób jednoznaczny przez producenta danego urządzenia/generatora służącego do wytwarzania energii elektrycznej na tabliczce znamionowej (lub w indywidualnych dokumentach wystawionych dla takiego urządzenia, tj. dokumentach, na których podano oznaczenie producenta, rodzaj i typ oraz numer seryjny urządzenia). (…) W konsekwencji należy podkreślić, że mocą zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii nie jest w szczególności: (…) moc inwerterów (falowników) – w przypadku instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (…)”.
W świetle powyższego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 13 grudnia 2024 r., nr sprawy. 0111-KDIB3-3.4013.201.2024.1.MPU nie zgodził się z Państwa argumentacją zgodnie z którą ustalając moc generatorów należy uwzględnić moc z jaką działają instalacje PV, a nie moc znamionową samach paneli fotowoltaicznych, w których jest wytwarzana energia elektryczna. Fakt zatem ograniczenia mocy inwertera danej instalacji nie może mieć wpływu na sposób ustalenia łącznej mocy posiadanych generatorów wytwarzających energię elektryczną, który powinien uwzględniać moc zainstalowaną elektryczną instalacji odnawialnego źródła energii pod którym to pojęciem należy rozumieć określoną przez producenta moc znamionową ogniw fotowoltaicznych.
Za nieprawidłowe zatem należy uznać Państwa stanowisko w zakresie zadanego pytania W przypadku bowiem gdy łączna moc znamionowa paneli fotowoltaicznych (moc zainstalowana) będzie przekraczać 1 MW, nie będą Państwo uprawnieni do zastosowania zwolnienia w oparciu o § 5 ust. 1 rozporządzenia.
Malwina Sik
Adwokat
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93