Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 74/2025

3. Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku, kiedy wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów.

Spółka wystąpiła do organu z następującym pytanie: który moment należy uznać za moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku, kiedy wyprodukowana energia elektryczna jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów?

W ocenie Spółki, w opisanym zdarzeniu przyszłym, w przypadku zużywania energii elektrycznej do ładowania akumulatorów zasilających (…), za moment powstania obowiązku podatkowego należy uznać moment zużycia energii elektrycznej do ładowania akumulatora

Z przedstawionego przez Spółkę opisu sprawy wynika, że wytworzona energia elektryczna będzie wykorzystywana bezpośrednio do zasilania (…), ewentualnie nadwyżka będzie gromadzona w akumulatorach i również używana do zasilania (…). W takich okolicznościach wyróżnić można dwie kategorie energii elektrycznej: energię faktycznie (fizycznie) zużytą przez (…) oraz energię przesłaną do akumulatorów, która dopiero będzie w późniejszym czasie faktycznie zużyta przez Państwa do zasilania (…).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwanym dalej: ,,u.p.a’’, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię. W tym przypadku obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 3 ustawy, powstaje z dniem zużycia energii elektrycznej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 13 grudnia 2024 r., nr sprawy. 0111-KDIB3-3.4013.201.2024.1.MPU wskazał w treści ww. przepisów ustawodawca posługuje się pojęciem „zużycia”.

Aby zatem móc rozstrzygnąć kwestię objętą pytaniem nr 5 należy odwołać się do językowego znaczenia pojęcia „zużycie”, ze względu na brak legalnej definicji w przepisach.

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego pod red. M. Szymczaka, PWN Warszawa 1989 – „zużyć” oznacza: „zniszczyć coś lub wyczerpać zapas czegoś przez dłuższe używanie”. Natomiast zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego Wydawnictwa PWN (htpp://sjp.pwn.pl) „zużyć” to:

  1. wykorzystać coś w jakiejś części lub w całości,
  2. zniszczyć coś częstym lub długim używaniem,
  3. wyniszczyć kogoś fizycznie lub psychicznie.

Natomiast według Wielkiego Języka Słownika Polskiego (http://www.wsjp.pl), „zużyć” oznacza:

  • wyczerpać coś (robiąc coś i używając czegoś, doprowadzić do wyczerpania tego),
  • spożytkować (przeznaczyć coś na zrobienie czegoś).

Zatem „zużycie” rozumiane winno być jako czynność dokonaną. Zużycie w rozumieniu ustawy oznacza definitywne wykorzystanie wyrobu akcyzowego.

Na tle powyższego nie sposób uznać przesłania energii elektrycznej do akumulatorów jako zużycia. Energia elektryczna która zostanie przesłana do akumulatorów nadal będzie istnieć – nie dojdzie do jej wyczerpania jak to będzie miało miejsce w przypadku tej części energii elektrycznej, która faktycznie zostanie zużyta przez (…).

W przypadku przesłania energii elektrycznej do akumulatorów możemy mówić jedynie o użyciu energii elektrycznej. Jak wynika z internetowego słownika języka polskiego Wydawnictwa PWN (htpp://sjp.pwn.pl) „użyć” to m.in. zrobić z czegoś użytek.

Co istotne z punku widzenia analizowanej sprawy w art. 11 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 9 ust. 1 pkt 3 jak i w treści art. 24 ust. 1 pkt 3 ustawy jest mowa wyłącznie o „zużyciu”, zatem fakt użycia (przesłania) energii elektrycznej do akumulatorów, nie uprawnia do twierdzenia, że energia elektryczna zostanie zużyta.

Należy zauważyć, że „użycie” jest pojęciem szerszym niż „zużycie” co jednoznacznie wynika z definicji tych pojęć. Taka relacja pomiędzy tymi pojęciami stosowana również na gruncie podatku akcyzowego została potwierdzona w orzecznictwie. Przykładowo NSA w orzeczeniu o sygn. akt I GSK 1099/13 stwierdza, że: „”Użycie” w potocznym słownikowym jego rozumieniu oznacza nie tylko spożytkowanie czegoś poprzez „zużycie”, ale także każde inne zastosowanie lub posłużenie się czymś (Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2004, str. 1265 i 1510). W orzeczeniu z 10 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 552/09, LEX nr 549687 Sąd zauważył, że zastosowanie przez ustawodawcę art. 65 ust. 1a u.p.a. pojęcie użycia oleju jest szerokie i winno być pojmowane jako różne formy wykorzystania oleju, w tym przykładowo również jego sprzedaż. Analizowane pojęcie nie odnosi się więc tylko do fizycznego zużycia oleju, ale obejmuje swą treścią także sprzedaż oleju, jego wewnątrzwspólnotowe nabycie, wewnątrzwspólnotową dostawę, czy też nabycie lub posiadanie oleju opałowego”.

W sprawie I GSK 550/14 NSA stwierdził, że „jednym ze sposobów użycia oleju jest jego zużycie, lecz za użycie oleju należy także uznać jego sprzedaż”.

WSA w Wrocławiu w orzeczeniu o sygn. akt I SA/Wr 1543/15 stwierdził natomiast, że „ustawodawca użył określenia „użycie” wyrobów do celów innych niż zwolnione, zamiast „zużycie”. W przypadku tego pierwszego jest to forma niedokonana, zatem uzasadniony jest wniosek, że ustawodawca chciał szeroko zakreślić krąg zdarzeń mieszczących się w hipotezie tego przepisu”.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach obowiązek podatkowy, w przypadku nadwyżki energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach, powstanie w momencie faktycznego zużycia tej energii a nie już w chwili ładowania akumulatora.

 

Malwina Sik

Adwokat

malwina.sik@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 93