Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 76/2025

5. Obowiązki związane z wjazdem na teren składu podatkowego cysterny z gazem LPG.

W obrocie gazem płynnym LPG, istotną rolę odgrywają składy podatkowe, gdzie gaz ten jest magazynowany i wyprowadzany do dalszego obrotu. Podstawową zasadą w podatku akcyzowym jest jego jednofazowość, co oznacza, że podatek ten powinien być zapłacony tylko raz, na pierwszym etapie obrotu wyrobem akcyzowym. W przypadku gazu LPG, oznacza to, że jeśli akcyza została już zapłacona od danej ilości gazu na wcześniejszym etapie obrotu, to ponowne wprowadzenie tej ilości gazu do składu podatkowego nie powinno powodować powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2023 r., poz. 1542, dalej jako: ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.) skład podatkowy to miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, w tym przetwarzane, lub magazynowane, w tym przechowywane, lub przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane – z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wjazd na teren składu podatkowego cysterny z gazem LPG, od którego akcyza została już zapłacona, nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem akcyzowym i nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. W przypadku, gdy cysterna zawiera zarówno gaz LPG, od którego akcyza została już zapłacona, jak i gaz LPG, od którego akcyza nie została jeszcze zapłacona, obowiązek podatkowy powstaje tylko od tej drugiej ilości gazu.

Ubytkami wyrobów akcyzowych są wszelkie straty wyrobów akcyzowych, od których nie została zapłacona akcyza w pełnej wysokości. W przypadku gazu LPG, od którego akcyza została już zapłacona, jego ewentualne straty nie stanowią ubytków w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym i nie powinny być brane pod uwagę przy kalkulacji poziomu dopuszczalnych ubytków.

Podmiot prowadzący skład podatkowy jest obowiązany do prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych, która powinna umożliwiać m.in. ustalenie ilości, rodzajów oraz miejsca magazynowania w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy oraz wyrobów akcyzowych nieobjętych tą procedurą.

W przypadku wprowadzenia na teren składu podatkowego cysterny z gazem LPG, od którego akcyza została już zapłacona, podmiot prowadzący skład podatkowy jest obowiązany do zweryfikowania ilości gazu LPG zawartego w cysternie i dokonania odpowiedniego wpisu w ewidencji składu podatkowego.

Przepisy nie precyzują, w jaki sposób należy zweryfikować ilość gazu LPG zawartego w cysternie. W zależności od wybranej metody, może nie być konieczne rozładowanie cysterny. Możliwe jest np. ustalenie wagi gazu znajdującego się w cysternie.

Wjazd na teren składu podatkowego cysterny z gazem LPG, od którego akcyza została już zapłacona, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Podmiot prowadzący skład podatkowy jest jednak obowiązany do zweryfikowania ilości gazu LPG zawartego w cysternie i dokonania odpowiedniego wpisu w ewidencji składu podatkowego.

 

Gabriela Korycińska

aplikant adwokacki

gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl

22 517 30 60 (wew. 277)