Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy ubytek wagi węgla spowodowany celową zmianą jego wilgotności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

     W dniu 6 listopada 2020 r Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną (0115-KDWT.4011.97.2020.1.DS) w zakresie zaliczenia ubytku wagi węgla do kosztów uzyskania przychodów na podstawie protokołu straty.

     Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą jako Pośredniczący Podmiot Węglowy. Z uwagi na różnice w wilgotności, przy sprzedaży węgla (w tym tzw. ekogroszku) przez wnioskodawcę, powstawał ubytek w stosunku do ilości węgla nabywanego w dniu jego zakupu ? przed sprzedażą węgiel był suszony oraz pakowany w worki, chroniące go przed dalszym zawilgoceniem i magazynowany. Z tego też tytułu wnioskodawca ponosił stratę w ilości, która bezpośrednio przekładała się na konkretną wartość kwotową. W związku z powyższym, wnioskodawca powziął wątpliwość, czy ubytek ilości węgla zakupionego w stosunku do ilości tego samego węgla z dnia jego sprzedaży, który jest wynikiem odparowania wody z pierwotnej ilości węgla ? może stanowić koszt uzyskania przychodu na podstawie protokołu straty.

     W odpowiedzi Dyrektor KIS wskazał , iż ?(?) w sytuacji opisanej we wniosku, ubytek wagi węgla kupowanego przez Wnioskodawcę w stosunku do wagi z dnia jego sprzedaży, który jest wynikiem odparowania wody z węgla (wskutek procesu technologicznego) ? nie może stanowić kosztu uzyskania przychodu na podstawie protokołu straty, ze względu na to że w przedstawionej sytuacji nie występuje niezawiniona strata w środkach obrotowych.

 

Rafał Linka

Młodszy konsultant podatkowy

rafal.linka@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją