Serwis Doradztwa Podatkowego

Zwolnienie z akcyzy alkoholu zużywanego w procesie ekstrakcji suszu tytoniowego

   W dniu 2 listopada Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną znak 0111-KDIB3-3.4013.157.2020.1.JS w sprawie zwolnienia z akcyzy alkoholu zużywanego w procesie ekstrakcji suszu tytoniowego. Zgodnie z przedstawionym zdarzeniem przyszłym wnioskodawcą jest spółka będąca pośredniczącym podmiotem tytoniowym, który w ramach swojej działalności nabywa, magazynuje, przetwarza oraz sprzedaje susz tytoniowy. Spółka zamierza produkować esencję tytoniową. Wytwarzanie esencji tytoniowej odbywać się będzie poprzez proces ekstrakcji suszu tytoniowego. Proces ten będzie polegał na wyodrębnianiu z suszu tytoniowego, właściwości aromatycznych przy pomocy ekstrahentu. Spółka będzie wykorzystywała kilka metod ekstrakcji. Przy czym do jednej z metod ekstrakcji Spółka będzie wykorzystywać jako ekstrahent alkohol etylowy o kodzie CN 2207 10 (Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej). Alkohol etylowy w procesie produkcji wykorzystywany będzie wyłącznie w celu pozyskania esencji z suszu tytoniowego. W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie, czy alkohol etylowy zużywany w procesie ekstrakcji suszu tytoniowego w celu wyprodukowania produktu gotowego w postaci esencji tytoniowej, która nie zawiera w swoim składzie alkoholu, może korzystać ze zwolnienia z akcyzy na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Rozporządzenia w sprawie zwolnień?

   Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Jak podkreślił organ alkohol etylowy w procesie produkcji wykorzystywany będzie wyłącznie w celu pozyskania esencji z suszu tytoniowego. Spółka zaznacza, że produkt gotowy tj. esencja tytoniowa nie będzie zawierać w swoim składzie alkoholu etylowego (nie będzie zawierała powyżej 1,2% alkoholu etylowego). Alkohol jest wykorzystywany wyłącznie jako ekstrahent w procesie ekstrakcji. Spółka informuje, że na potrzeby niniejszego wniosku należy przyjąć, że spełni warunki formalne niezbędne do zastosowania zwolnienia z podatku akcyzowego wynikające z art. 32 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 5-6b ustawy akcyzowej. W opisanym przypadku, do procesu produkcji esencji tytoniowej należy zaliczyć wszystkie regularnie po sobie następujące czynności i działania zmierzające do jej wytworzenia ? czyli powstania wyrobu gotowego podlegającego sprzedaży. Tym samym, przedstawiony we wniosku proces ekstrakcji substancji z suszu tytoniowego, polegający na wyodrębnieniu z suszu tytoniowego właściwości aromatycznych przy pomocy alkoholu etylowego, celem wytworzenia esencji tytoniowej ? należy uznać za proces produkcyjny tej esencji tytoniowej. Wnioskodawca używa zatem napoju alkoholowego ? w postaci alkoholu etylowego ? do procesu produkcyjnego esencji tytoniowej, która jako produkt gotowy nie będzie zawierać w składzie alkoholu etylowego. Jednocześnie, zgodnie z treścią wniosku, Spółka spełnia przesłanki, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 ustawy oraz ust. 5-6b ustawy, będące niezbędnymi warunkami do stosowania zwolnienia. Tym samym, mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, wskazać należy, że Spółka na etapie wykorzystania przedmiotowego alkoholu etylowego do produkcji esencji tytoniowej spełnia wszystkie warunki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia tego alkoholu od akcyzy na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień.

     Organ podkreślił, że przepis § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień nie wskazuje innych kryteriów tego zwolnienia niż wynikające z ust. 2 tego przepisu, tj. w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 pkt 1 i 8 ustawy jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w art. 32 ust. 5-6b ustawy. W szczególności, przepis ten nie uzależnia zastosowania tego zwolnienia od rozliczania zużywanego alkoholu w granicach uzyskanych dopuszczalnych norm zużycia. W konsekwencji należy uznać, że w sytuacji korzystania przez Spółkę ze zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia, nie ciąży na niej obowiązek rozliczania użytego alkoholu w granicach określonych w normach zużycia alkoholu etylowego.

 

Marek Zagórski

konsultant podatkowy

marek.zagorski@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 60

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy

Skontaktuj się z naszą redakcją