Serwis Doradztwa Podatkowego

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych udokumentowana fakturami, lecz bez jej zarejestrowania na kasie rejestrującej, w nowym JPK

     Czy podatnik, który dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami bez zastosowana kasy fiskalnej (korzysta ze zwolnienia z tego obowiązku), lecz dokumentuje tę sprzedaż przez wystawienie faktur może wykazywać w ewidencji sprzedaży te faktury dokumentujące poszczególne transakcje? Co z kodem „RO”?

     Kwestia ta została poruszona w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 lutego 2021 r. (0114-KDIP1-3.4012.61.2021.1.JG), w której organ zajął następujące stanowisko: ?Od dnia 1 października 2020 r., na mocy rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019, poz. 1998 z późn. zm., dalej: „rozporządzenie”), został wprowadzony obowiązek wykazywania w ewidencji m.in. odpowiedniego symbolu oznaczającego określoną procedurę podatkową.

     Rozporządzenie w § 10 zobowiązuje podmioty do wskazywania określonych danych w celu prawidłowego rozliczenia podatku należnego.

     Stosownie do przepisów § 10 ust. 5 rozporządzenia, ewidencja zawiera następujące oznaczenia dowodów sprzedaży:

  1. „RO” ? dokument zbiorczy wewnętrzny zawierający sprzedaż z kas rejestrujących;
  2. „WEW” ? dokument wewnętrzny;
  3. „FP” ? faktura, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy.

     Z powyższego wynika, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, należy wykazać na podstawie dokumentu zbiorczego. W związku z tym w nowym JPK_VAT z deklaracją w przypadku sprzedaży zwolnionej wystarczy jej ujęcie zapisem zbiorczym, niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czy na rzecz podatników z oznaczeniem „WEW”.

     W przedstawionym we wniosku opisie sprawy Wnioskodawca wskazał, że jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze handlu hurtowego, przede wszystkim na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Obecnie Wnioskodawca rozszerza działalność gospodarczą o sprzedaż na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej (Konsumenci). W przypadku sprzedaży na rzecz Konsumentów, Spółka korzystać będzie ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprzedaż dokonywana przez Spółkę będzie spełniała wszelkie wskazane warunki do zwolnienia, a w konsekwencji sprzedaż na rzecz Konsumentów nie będzie podlegała rejestracji na kasie fiskalnej. Stosowany jednak system księgowo-finansowy wymusza na Spółce wystawienie dokumentu sprzedaży do sprzedaży na rzecz Konsumentów. Dlatego każdorazowo, do sprzedaży dokonanej na rzecz konsumenta wystawiana jest faktura VAT dokumentująca sprzedaż. Wystawiona faktura jest podstawą do rozliczenia podatku VAT przez Spółkę.

     W tak przedstawionym stanie faktycznym Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do ustalenia, czy będzie On mógł wykazywać podatek należny wynikający ze sprzedaży na rzecz konsumenta w nowym JPK_V7M na podstawie wystawionej faktury VAT będącej dowodem sprzedaży.

     Odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy z uwzględnieniem powołanych przepisów prawa należy wskazać, że sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nieewidencjonowaną na kasie rejestrującej, należy wykazać na podstawie zapisu zbiorczego oznaczanego „WEW”. Nie ma przy tym znaczenia, czy transakcja została udokumentowana fakturą oraz kiedy faktura została wystawiona. Jednakże należy wskazać, że Wnioskodawca może wykazywać taką sprzedaż również na podstawie poszczególnych faktur (zamiast na podstawie zapisu zbiorczego), jeśli wybierze taki sposób. Faktury nie podlegają oznaczeniu „FP”, gdyż nie dotyczą sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej. Wnioskodawca wskazał, że prowadzi sprzedaż na rzecz podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej, Spółka korzysta ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie rejestrującej, każdorazowo do sprzedaży dokonanej na rzecz konsumenta wystawiana jest faktura, która jest podstawą do rozliczenia podatku VAT przez Spółkę.

     W konsekwencji, mając powyższe na względzie, Spółka korzystając ze zwolnienia z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej postąpi prawidłowo wykazując podatek należny wynikający ze sprzedaży na rzecz konsumenta w nowym JPK_V7M na podstawie wystawionych poszczególnych faktur?.

     Reasumując należy stwierdzić, iż zdaniem Organu podatnik w przedstawionym stanie faktycznym może wykazywać w ewidencji sprzedaży poszczególne faktury wystawione na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie ma w tym przypadku podstaw do stosowania kodu RO czy FP, gdyż sprzedaż nie jest rejestrowana na kasie rejestrującej.

 

Maciej Jendraszczyk

Doradca podatkowy nr 12 238

Wicedyrektor Oddziału Wielkopolskiego ds. Doradztwa Podatkowego i Audytu Podatkowego

maciej.jendraszczyk@isp-modzelewski.pl

tel. 61 848 33 48

Skontaktuj się z naszą redakcją