Od 1 stycznia 2022 r. w polskim prawie obowiązuje ulga przysługująca osobom posiadającym co najmniej czworo dzieci. Na potrzeby ulgi uwzględniane są zarówno dzieci małoletnie, jak również pełnoletnie do 26 r.ż., które kontynuują naukę. W uldze tej są uwzględniane także dzieci pełnoletnie, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulga ta jest określona w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W związku z korzystaniem z ulgi, ustawodawca nakłada na podatnika obowiązek złożenia stosownej informacji według ustalonego wzoru, zawierającej dane o liczbie dzieci. Obowiązek ten został określony w art. 21 ust. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. W wymaganej informacji należy podać także numery PESEL dzieci uwzględnianych w uldze, a w braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Informacje te składane są w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym czyli w tym samym terminie, w którym składa się w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym.
Ustawodawca przewidział także pewne udogodnienie – związane jest ono z określoną w art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. tzw. ulgą prorodzinną polegającą na możliwości odliczenia od podatku określonej kwoty za każde małoletnie dziecko. Podatnik jest zwolniony z obowiązku złożenia informacji, o której mowa w art. 21 ust. 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (informacji na potrzeby „ulgi dla czterodzietnych”), jeżeli w złożonym zeznaniu podatkowym, w którym dokonał odliczenia, o którym mowa w art. 27f tej ustawy (tzw. ulga prorodzinna), oświadczył, że równocześnie skorzystał ze „zwolnienia dla czterodzietnych” i prawo do zastosowania tego zwolnienia i tego odliczenia przysługiwało w stosunku do tych samych dzieci.
Rafał Johaniuk
Konsultant podatkowy Instytutu Studiów Podatkowych
rafal.johaniuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 232