Serwis Doradztwa Podatkowego

Nabycie statusu pośredniczącego podmiotu gazowego – obowiązek czy prawo

W świetle przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej określanej jako „ustawa o podatku akcyzowym”) uzyskanie statusu pośredniczącego podmiotu gazowego (dalej: „PPG”) uzależnione jest od spełnienia łącznie trzech warunków, w tym dwóch warunków materialnych, takich jak posiadanie siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Polski oraz dokonywanie czynności określonych w art. 2 ust. 1 pkt 23d przedmiotowej ustawy, których przedmiotem są wyroby gazowe, a także jednego warunku formalnego, tj. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego o zamiarze prowadzenia działalności jako PPG przed dniem rozpoczęcia tej działalności. Innymi słowy uzyskanie statusu PPG nie jest możliwe poprzez spełnienie wyłącznie warunków materialnych, tj. statusu tego nie można nabyć wyłącznie w związku z dokonywaniem czynności określonych w art. 2 ust. 1 pkt 23d ustawy o podatku akcyzowym.

Powyższe konkluzje zawiera w szczególności interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 stycznia 2022r. nr 0111-KDIB3-3.4013.278.2021.2.JS. Interpretacja wydana została na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej nabywającej gaz ziemny oznaczony kodem CN 2711 21 00 opodatkowany akcyzą w celu dostarczania do kuchenek gazowych znajdujących się w mieszkaniach będących w zasobach Spółdzielni (lokale w tych budynkach nie zostały wyposażone w liczniki gazu, a użytkownicy mieszkań wnoszą do Spółdzielni ryczałtowe opłaty, które stanową zwrot kosztów zakupionego paliwa). Spółdzielnia ta nie dokonywała, ani nie zamierzała dokonywać zarówno innych czynności opodatkowanych akcyzą z wykorzystaniem gazu ziemnego, jak czynności, których przedmiotem byłby gaz ziemny objęty zwolnieniem od akcyzy ze względu na przeznaczenie. We wskazanych okolicznościach Spółdzielnia nie złożyła zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym jako pośredniczący podmiot gazowy i wystąpiła we wniosku o interpretację o potwierdzenie braku obowiązku dokonania takiego zgłoszenia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w powołanej na wstępie interpretacji zgodził się z poglądem Spółdzielni. Potwierdził, że prowadzenie działalności jako PPG nie jest obowiązkiem. Nawet zatem w sytuacji, gdy podatnik spełnia którąkolwiek z przesłanek przewidzianych w art. 2 ust. 1 pkt 23d lit. a-g ustawy to on decyduje o tym czy chce prowadzić działalność gospodarczą jako pośredniczący podmiot gazowy i tylko w takim przypadku przed rozpoczęciem takiej działalności winien złożyć zgłoszenie rejestracyjne (do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych). Ponieważ Spółdzielnia nie dokonała zgłoszenia rejestracyjnego jako PPG, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 23d ustawy, to tym samym, brak jest podstaw do uznania jej za pośredniczący podmiot gazowy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym i w konsekwencji (jeżeli tylko spełnia kryteria wynikające z art. 2 ust. 1 pkt 19a lit a-b tej ustawy) zachowuje status finalnego nabywcy gazowego.

Należy zauważyć, że podobną kwalifikację zawierają m.in. również interpretacje indywidualne oznaczone sygnaturami: ILPP3/443-36/14-2/TW, IPPP3/4513-60/16-3/SM, IBPP4/443-210/14/LG oraz nr 0111-KDIB3-3.4013.292.2018.1.WR.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Akcyza i podatek akcyzowy

Serwis Instytutu Studiów Podatkowych pod redakcją naukową prof. dr hab. Witolda Modzelewskiego zawierający informacje, interpretacje, komentarze, orzecznictwo oraz publicystykę dotyczącą akcyzy i podatku akcyzowego w Polsce i Unii Europejskiej

Akcyza i podatek akcyzowy                               

Skontaktuj się z naszą redakcją