Serwis Doradztwa Podatkowego

Świadczenia pracy zdalnej przez pracownika a obowiązek informacyjny co do oddziału (zakładu) wynikający z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – stanowisko Ministerstwa Finansów

W dniu 4 kwietnia 2023 r. opublikowana z upoważnienia Ministra Finansów została odpowiedź na interpelację poselską nr 39920 w sprawie informacji CIT-8ST. Interpelacja została złożona z uwagi na wątpliwości interpretacyjne, obejmujące szczegółowe zagadnienia związane ze sposobem wywiązywania się przez podatników z obowiązku określonego w art. 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle przywołanego art. 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę są obowiązani składać do urzędu skarbowego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.

Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację powyższy obowiązek informacyjny ma ponadto odpowiednie zastosowanie wobec podatkowej grupy kapitałowej reprezentowanej przez spółkę dominującą oraz podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (tzw. estońskim CIT).

Z regulacji ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – należny podatek dochodowy od podatnika rozdziela się między jednostki samorządu terytorialnego proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładzie (oddziale) położonym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego (art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach JST). Dla potrzeb ustalenia proporcji ww. podziału, podatnicy posiadający zakłady (odziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę są obowiązani składać do urzędu skarbowego, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, informację, według ustalonego wzoru, zawierającą wykaz zakładów (oddziałów) oraz liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach (oddziałach) ze wskazaniem jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze są położone, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego.        Zgodnie z regulacjami ustawy o dochodach JST, podatnik uwzględnia w informacji CIT-8ST wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast zakładem (oddziałem) jest określone w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy, położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

W piśmie z dnia 4 kwietnia 2023 r. wskazano, że w zakresie kwalifikacji miejsca świadczenia pracy zdalnej jako zakład w rozumieniu art. 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r., należy zauważyć, że miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.

Ponadto wskazano, że art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. określa wprost termin złożenia informacji przez podatników posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa ze względu na ich siedzibę, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Z przepisu wynika, że podatnik jest obowiązany do złożenia informacji w terminie do dnia 31 marca następnego roku. Należy zauważyć, że obowiązek terminowego złożenia informacji nie jest uwarunkowany tym, jaki rok podatkowy wybrał podatnik. Ustawa wyraźnie wskazuje, że informacja ta składana jest według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego, a więc w cyklu rocznym, kalendarzowym.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące praktyki stosowania wzoru CIT-ST oraz ewentualnej aktualności tej praktyki względem nowego wzoru CIT-8ST, wskazano, że zgodnie z wymienionym art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach JST, należny podatek dochodowy od podatnika rozdziela się między jednostki samorządu terytorialnego proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w zakładzie (oddziale) położonym na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego. A zatem, podatnik obowiązany jest w informacji CIT-8ST wykazać wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, przypisane do odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego, w zależności od miejsca wykonywania pracy. Z przepisu art. 10 ust. 1 ustawy o dochodach JST nie wynika jednak, aby wypełniając ww. informację podatnik mógł niektórych pracowników pominąć. Z tego względu należy uznać, że obowiązek informacyjny podatnika dotyczy w tym zakresie wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Z odpowiedzi na interpelację wynika, że w CIT-8ST należy wykazać zakłady (oddziały) oraz liczbę zatrudnionych w nich pracowników według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku. Wymóg ten dotyczy również podatkowych grup kapitałowych i podatników, którzy wybrali opodatkowanie estońskim CIT. Wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 39920 zajął stanowisko, zgodnie z którym miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział).

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją