Serwis Doradztwa Podatkowego

Usługi doradztwa w zakresie oprogramowania a stawka ryczałtu w świetle wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2024 r.

Fakt sklasyfikowania spornych usług do usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego będącej na gruncie PKWiU odrębnym grupowaniem niż usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego przemawia za przyjęciem, że sporne usługi nie stanowią usług doradztwa w zakresie oprogramowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy z 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne traktuje o usługach związanych z oprogramowaniem. W orzecznictwie wskazuje się, że usługi związane z oprogramowaniem, to usługi, które dotyczą oprogramowania tworzonego bądź już istniejącego, co oznacza, że sformułowanie to ma znaczenie szersze niż tworzenie programu komputerowego. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 marca 2024 r. I SA/Po 900/23 sąd odniósł się do charakteru świadczonych usług i stwierdził brak zastosowania 12 % stawki ryczałtu. (…)„W ocenie Sądu istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma rozróżnianie przez prawodawcę pojęcia usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego od pojęcia usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. Sporne usługi skarżącego zostały sklasyfikowane do pozycji usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego będącej odrębną jednostką klasyfikacji niż usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego. Tego rodzaju klasyfikacja wyklucza uznanie spornych usług za usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego na gruncie rozporządzenie PKWiU. Powyższa okoliczność potwierdza również słuszność twierdzeń skargi wskazujących na istnienie różnicy pomiędzy pojęciem oprogramowania a technologii informatycznej.

W ocenie Sądu fakt sklasyfikowania spornych usług do usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego będącej na gruncie PKWiU odrębnym grupowaniem niż usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania komputerowego przemawia za przyjęciem, że sporne usługi nie stanowią usług doradztwa w zakresie oprogramowania w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją