Ustawodawca nie zastrzegł dla oświadczenia o wyborze podatku liniowego formy pisemnej. Powyższe oznacza, że wymóg pisemności jest dochowany, gdy tekst zawarty został w tytule przelewu skierowanego do organu podatkowego – tak orzekł NSA w wyroku z dnia 22 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 710/21.
Jak wynika z treści art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego (od 15 października 2021 r. sporządzonego na piśmie) oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Dla zastosowania liniowej stawki 19% w działalności gospodarczej konieczne zatem jest:
- złożenie organowi podatkowemu oświadczenia woli o wyborze tego sposobu opodatkowania,
- sporządzenie tego oświadczenia na piśmie,
- zachowanie terminu do jego złożenia.
W ocenie Sądu Podatnik dochował warunku pisemności oświadczenia poprzez wpisanie jego treści w tytuł przelewu. Jak słusznie należy zauważyć w brak jest definicji legalnej zwrotu „sporządzenie czegoś na piśmie”. W potocznym rozumieniu należałoby uznać, że oznacza to, że oświadczenie to powinno zostać sporządzone przy użyciu znaków alfabetu w celu utrwalenia wypowiedzi. Zdaniem Sądu ten wymóg spełniony będzie także wówczas, gdy tekst zawarty został w tytule przelewu skierowanego do organu podatkowego.
Końcowo Sąd wskazał, że w przypadku rozpoznawanej sprawy istotne jest oświadczenie woli złożone w tytule przelewu.