Serwis Doradztwa Podatkowego

Dostawa z montażem

W orzecznictwie DKIS wyrażany jest pogląd, że dostawa z montażem będzie mogła zostać uznana za zrealizowaną dopiero w momencie zakończenia montażu, tj. po zrealizowaniu przez dostawcę wszystkich czynności, do jakich jest on zobowiązany w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz nabywcy.

W orzecznictwie DKIS wyrażany jest pogląd, że dokonanie dostawy z montażem, następuje w chwili faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany był dostawca. Oznacza to, że dostawa będzie mogła zostać uznana za zrealizowaną dopiero w momencie zakończenia montażu, tj. po zrealizowaniu przez dostawcę wszystkich czynności, do jakich jest on zobowiązany w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz nabywcy. Powyższe stanowisko zostało zaprezentowane m.in. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 grudnia 2023 r. 0114-KDIP1-2.4012.460.2023.2.RM: „(…) Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. z chwilą przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę towarów. Przy czym należy zwrócić uwagę, że realizacja świadczenia kompleksowego (dostawy towarów), różni się od klasycznego wydania towaru, gdyż wiąże się, obok fizycznego przekazania towarów, z wykonaniem innych prac np. montażowych czy instalacyjnych. Tym samym, wykonanie takiej dostawy następuje w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania zobowiązany jest dostawca, w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz nabywcy.

(…) Powyższe oznacza, że dokonana przez Państwa dostawa towarów (maszyny) może zostać uznana za dokonaną dopiero po zrealizowaniu przez Państwa wszystkich czynności, do jakich jesteście Państwo zobowiązani w ramach świadczenia wykonywanego na rzecz Klienta, tj. z chwilą zakończenia montażu dostarczonej maszyny oraz po jej uruchomieniu i przeszkoleniu pracowników Klienta. Przy czym, należy zaznaczyć, że data podpisania protokołu odbioru nie powinna być, co do zasady, traktowana jako data wykonania dostawy. Protokół taki może potwierdzać fakt wykonania prac, ich zakres, zgodność zrealizowanych prac z umową czy akceptację wystawienia faktury, jednak nie przesądza o przeniesieniu prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Zatem w sytuacji, gdy zakończenie wszystkich czynności, do których zobowiązana jest Spółka w zakresie dostawy, montażu i uruchomienia maszyny oraz przeszkolenia pracowników Klienta, odbywa się w tym samym czasie co podpisanie protokołu odbioru (czyli zakończenie wszystkich czynności objętych umową jest tożsame z podpisaniem protokołu odbioru), należy przyjąć, że data podpisania protokołu odbioru (jako moment wykonania wszystkich czynności wchodzących w skład świadczenia, do których zobowiązana jest Spółka) jest momentem dokonania dostawy, który w myśl art. 19a ust. 1 ustawy jest momentem powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli jednak protokół odbioru jest podpisywany w okresie kilku/kilkunastu dni po zakończeniu wszystkich czynności, do wykonania których zobowiązana jest Spółka, to wbrew Państwa opinii, data podpisania protokołu odbioru nie może być uznana za datę dokonania dostawy towarów (…).

 

Barbara Głowacka

Doradca podatkowy

barbara.glowacka@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 98

Skontaktuj się z naszą redakcją