W przypadku doliczenia do przychodu pracownika uzyskanego w poprzednim roku świadczenia płatnik obowiązany do skorygowania PIT -11 za ten rok, by wywiązać się z ciążącego na płatniku obowiązku wynikającego z art. 41 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pracodawca pełni funkcję płatnika zaliczek na podatek dochodowy od wypłat dokonywanych na rzecz pracowników. Dodatkowo w określonych terminach musi realizować obowiązki informacyjne, w tym obowiązek sporządzenia PIT-11. Dane wykazane w tej informacji odzwierciedlają stan faktyczny zaistniały w trakcie roku podatkowego i stanowią dla pracownika podstawę do rozliczenia dochodów w zeznaniu podatkowym.
Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Jak stanowi art. 38 ust. 1 tej ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a. Z powyższego wynika, że płatnik jest obowiązany do obliczenia i pobrania zaliczki.
Choć przepisy Ordynacji podatkowej stanowią o uprawnieniu a nie obowiązku korekty deklaracji, to jednak informacje PIT-11 sporządzone zostały nieprawidłowo, ponieważ nie uwzględniają zaistniałego stanu faktycznego. Oznacza to, że płatnik obowiązany jest jednak do ich skorygowania, by wywiązać się z ciążącego na płatniku obowiązku wynikającego z art. 41 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z ich treści wynika, że ustawodawca nałożył na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wypłaty świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, a także sporządzenia i przekazania urzędowi skarbowemu oraz podatnikowi w ustawowym terminie informacji oraz przekazania urzędowi skarbowemu deklaracji. Jak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2013 r. (IBPBII/1/415-835/13/AA): „jeżeli Wnioskodawca jako płatnik za lata 2011-2012 sporządził informację PIT-11 nieprawidłowo to był on zobowiązany do jej skorygowania by wywiązać się z ciążącego na płatniku obowiązku wynikającego z ww. przepisów. Jak wynika z przywołanego powyżej art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązkiem płatnika jest wykazanie w informacji PIT-11 faktycznie osiągniętego przez podatnika przychodu (dochodu) i faktycznie pobranej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja PIT-11 powinna zatem zawierać prawidłowe dane o osiągniętych przez podatnika dochodach podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym i pobranych w danym roku podatkowym zaliczkach na podatek. W związku z powyższym skoro za lata 2011-2012 nie została w prawidłowej wysokości pobrana przez Wnioskodawcę z dochodu członka rady zaliczka na podatek dochodowy to Wnioskodawca był zobowiązany skorygować informację PIT-11 i wykazać w niej odpowiednio za dany rok podatkowy faktycznie osiągnięty przez podatnika przychód/dochód, z uwzględnieniem przysługujących kosztów uzyskania przychodu (które pierwotnie zostały zawyżone, gdyż były ustalane w oparciu o art. 22 ust. 9 pkt 4 w zw. art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamiast na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy).”
Tym samym konieczna jest korekta informacji PIT-11, w zmienionej wysokości należy podać przychód do opodatkowania i kwotę dochodu uzyskanego przez pracownika. Natomiast bez zmian pozostanie wysokość pobranych zaliczek.
Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129