Dnia 12 stycznia 2025 r. do Ministra Finansów skierowane zostały 3 nowe interpelacje:
Interpelacja nr 7357. W kontekście kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej, partia zobowiązała się do podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Posłowie zadali pytania o fakt podjęcia prac na projektem ustawy, na jakim etapie się znajdują, kiedy zostaną zakończone i jakie będą szacowane koszty budżetowe wprowadzenia tej zmiany (wraz z prośbą o o szczegółową analizę wpływu na dochody budżetowe państwa oraz na budżety samorządów). Posłowe zapytali też, czy w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2024-2027 Ministerstwo Finansów przewiduje przyjęcie projektu ustawy podnoszącej kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł przed końcem obecnej kadencji, a jeśli nie, jakie są przeszkody w realizacji tej obietnicy; oraz jakie konkretne korzyści dla obywateli przewiduje Ministerstwo Finansów w związku z tą reformą, oraz czy przeprowadzono analizy dotyczące wpływu na poziom życia rodzin, zwłaszcza tych o niskich i średnich dochodach.
Interpelacja nr 7361. W kontekście planowanych zmian regulacji dotyczących kantorów internetowych, które zostały włączone do projektu ustawy o aktywach kryptowalutowych. Posłowie stwierdzili, że sposób procedowania tych przepisów budzi wątpliwości. W interpelacji zawarto szereg pytań, dotyczących m.in. braku konsultacji społecznych, analizy skutków regulacji, dlaczego regulacje dotyczące kantorów internetowych zostały wprowadzone w trybie tzw. wrzutki legislacyjnej, bez przeprowadzenia oceny skutków oraz konsultacji. Posłowie podnieśli kwestie potencjalnych skutków, w tym wpływu na konkurencyjność oraz ceny usług dla konsumentów. Posłowie wskazują, że wymagania stawiane przed kantorami (jak obowiązek uzyskania statusu krajowej instytucji płatniczej) mogą być trudne do zrealizowania przez większości podmiotów, co może wykluczyć je z rynku. Zwrócono również uwagę na ryzyko opóźnień w transpozycji unijnego rozporządzenia MiCA i zapytano o możliwość oddzielenia przepisów dotyczących kantorów internetowych od ustawy kryptowalutowej, aby przyspieszyć proces legislacyjny.
Interpelacja nr 7348. Posłanki zwróciły uwagę na potrzebę uregulowania prawa hazardowego „w odniesieniu do mechanizmów znanych powszechnie jako lootboxy, które są obecne zarówno w grach komputerowych, jak i na dedykowanych stronach internetowych. Lootboxy funkcjonują w sposób przypominający klasyczne gry hazardowe a ich łatwa dostępność i brak odpowiednich regulacji w polskim prawodawstwie prowadzą do licznych nadużyć, w tym unikania opodatkowania i wyłudzania pieniędzy. W ramach interpelacji zadano pytanie: Czy ministerstwo planuje wprowadzenie działań zapobiegających unikaniu opodatkowania przez firmy tego typu, które często rejestrują się w rajach podatkowych? Jakie kroki zostaną podjęte, aby zapobiec dalszemu transferowi ogromnych zysków poza Polskę (np. strona keydrop.com osiągnęła w ostatnich latach przychody rzędu 2 miliardów złotych)?
Źródła:
https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=DCXJXW
https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=DCXJY2
https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=DCXJXM