Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy spadkobierca, który odziedziczył przedsiębiorstwo po zmarłym członku rodziny i kontynuuje prowadzenie firmy ma prawo odliczyć wydatki poniesione przez spadkodawcę?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 31 grudnia 2024 r. wydał interpretację indywidualną o sygn. 0115-KDIT3.4011.858.2024.2.AD, w której zajął stanowisko w przedmiocie możliwości uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych kosztów uzyskania przychodów obejmujących wydatki na zakup towarów handlowych poniesionych przez spadkodawcę przed dniem jego śmierci lub poniesione przez przedsiębiorstwo w spadku, które z uwagi na niewystąpienie odpowiadającego tym wydatkom przychodu nie zostały dotychczas uwzględnione w rozliczeniu podatkowym Spadkodawcy lub przedsiębiorstwa w spadku.

Interpretacja została wydana na wniosek podatniczki, której zmarły mąż do śmierci prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Pomiędzy małżonkami obowiązywał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Przedsiębiorstwo prowadzone przez małżonka należało do majątku wspólnego. Do spadku po spadkodawcy należy 1/2 majątku wspólnego małżonków. Po śmierci spadkodawcy ustanowiono zarząd sukcesyjny i powołano zarządcę sukcesyjnego w rozumieniu przepisów ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw. Zarządcą sukcesyjnym została małżonka spadkodawcy, która nabyła całość spadku po spadkodawcy w tym przedsiębiorstwo w spadku, którego jedynym właścicielem był spadkodawca. Podatniczka zarejestrowała się w CEIDG jako przedsiębiorca i kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej męża jako właściciel/spadkobierca przedsiębiorstwa w spadku pod własnym numerem NIP.

W powyższym stanie faktycznym podatniczka zwróciła się do organu z pytaniem czy będzie uprawniona do uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych w całości lub w części (50%) kosztów uzyskania przychodów obejmujących wydatki na zakup towarów handlowych poniesione:

  1. przez Spadkodawcę przed dniem jego śmierci
  2. przez przedsiębiorstwo w spadku przed wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego,

które z uwagi na niewystąpienie odpowiadającego tym wydatkom przychodu nie zostały dotychczas uwzględnione w rozliczeniu podatkowym spadkodawcy lub przedsiębiorstwa w spadku?

Organ wskazał, że koszty nabycia towarów handlowych poniesione zostały przez spadkodawcę, który w dniu swojej śmierci prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, oraz przez przedsiębiorstwo w spadku. Dlatego też ich wartość nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie została spełniona jedna z przesłanek wynikających z ww. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wymóg faktycznego poniesienia kosztu. Zdaniem organu objęcie towarów handlowych, których koszty nabycia poniesione zostały przez Spadkodawcę oraz przez przedsiębiorstwo w spadku, nie będzie miało charakteru odpłatnego, nie można mówić o „poniesieniu kosztu”. Z tego względu – przy tym sposobie nabycia – brak odpłatności decyduje o niemożliwości zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu ww. wartości.

Organ uznał, że podatniczka nie jest uprawniona do uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych zarówno całości jak i 50% kosztów uzyskania przychodów obejmujących wydatki na zakup towarów handlowych poniesionych przez spadkodawcę przed dniem jego śmierci lub poniesione przez przedsiębiorstwo w spadku, które z uwagi na niewystąpienie odpowiadającego tym wydatkom przychodu nie zostały dotychczas uwzględnione w rozliczeniu podatkowym Spadkodawcy lub przedsiębiorstwa w spadku.

 

Karolina Karaś

 

tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją