Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy świadczenie wdowie wypłacane na podstawie amerykańskich federalnych przepisów emerytalno-rentowych korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tytułowa kwestia stała się przedmiotem rozstrzygnięcia WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 22 stycznia 2025 r. (I SA/Wr 712/24). Wyrok wydany został w sporze na tle interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektora KIS) z dnia 30 lipca 2024r. nr 0115-KDIT2.4011.321.2024.2.KC, dotyczącej zastosowania zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”), przy uwzględnieniu umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (dalej: „UPO”).

W sporze tym Podatniczka, na wniosek której wydana została wzmiankowana interpretacja utrzymywała, że świadczenie wdowie wypłacane jej przez Zarząd Ubezpieczeń Społecznych USA (dalej: „SSA”) na podstawie amerykańskich federalnych przepisów emerytalno-rentowych może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., bowiem – z uwagi na swój socjalny charakter – stanowi odpowiednik unormowanego w polskim prawie świadczenia rodzinnego. Dyrektor KIS był przeciwnego zdania.

Kwestionując stanowisko Podatniczki organ interpretacyjny podkreślił, że skoro – jak sama podała we wniosku o wydanie interpretacji – do dnia 26 grudnia 2023 r. mieszkała w USA i tam też znajdowało się jej centrum interesów życiowych (do Polski przyjeżdżała jedynie na wakacje do syna i jego rodziny), zatem w Polsce podlegała wówczas ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i jej dochody uzyskane z tytułu renty wdowiej z USA, nie były opodatkowane w Polsce. Natomiast od momentu zamieszkania w Polsce (tj. od dnia 27 grudnia 2023 r.), w Polsce też znalazło się centrum życiowe Podatniczki, a w konsekwencji w kraju tym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, i tu też opodatkowana jest renta wdowia, wypłacana Podatniczce na rachunek bankowy w Polsce przez SSA w USA. Ponieważ zaś UPO nie zawiera odrębnego postanowienia dotyczącego opodatkowania renty wdowiej, to oznacza, że dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, zgodnie z postanowieniami art. 5 UPO.

W ocenie Dyrektora KIS, ustawodawca precyzyjnie wskazał, że ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. korzystają jedynie świadczenia rodzinne przyznane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, a więc mając na uwadze racjonalność ustawodawcy należy przyjąć, że gdyby chciał tym przepisem objąć również świadczenia przyznawane na podstawie przepisów emerytalno-rentowych, to niewątpliwie taki zapis zostałby ujęty w tym przepisie.

WSA we Wrocławiu w powołanym na wstępie wyroku z dnia 22 stycznia 2025 r. (I SA/Wr 712/24), po rozpatrzeniu skargi wniesionej na wskazaną interpretację orzekł o jej prawidłowości i utrzymaniu w mocy. W uzasadnieniu wyroku Sąd podobnie jak Dyrektor KIS wskazał, że postanowienia UPO nie zawierają żadnego szczególnego uregulowania, które mogłoby się odnosić do renty wdowiej, dlatego też do świadczenia tego znajdzie zastosowanie art. 5 powołanej umowy dwustronnej, ustanawiający tzw. zasady ogólne opodatkowania.

W szczególności z art. 5 ust. 1 UPO wynika, że „osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie może być opodatkowana przez drugie Umawiające się Państwo z tytułu dochodu pochodzącego ze źródeł z tego drugiego Umawiającego się Państwa i tylko z tytułu takiego dochodu, zgodnie ze wszystkimi ograniczeniami zawartymi w niniejszej Umowie.” Stosownie zaś do art. 5 ust. 3 UPO „bez względu na postanowienia niniejszej Umowy, z wyłączeniem ustępu 4, Umawiające się Państwo może opodatkować obywatela tego Umawiającego się Państwa lub osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym Umawiającym się Państwie (zgodnie z zasadami artykułu 4), tak jakby niniejsza Umowa nie weszła w życie”. Jak wyjaśnił Sąd oznacza to, że „Polska ma prawo opodatkować dochód uzyskany z tytułu świadczenia wypłacanego na podstawie przepisów emerytalno-rentowych prawa federalnego USA przez osobę zamieszkałą na terytorium RP. Świadczenie otrzymywane przez Skarżącą z amerykańskiego SSA, od dnia 27 grudnia 2023 r., podlega więc opodatkowaniu w Polsce, stosownie do przepisów ustawy PIT”.

Ostatecznie zatem WSA we Wrocławiu w pełni zgodził się ze stanowiskiem organu interpretacyjnego i podkreślił, że w związku z tym, iż otrzymywana przez Podatniczkę renta wdowia nie jest wypłacana na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych – nie podlega w Polsce zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją