Z dniem 27 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wydał decyzję o nr DI/200000/43/232/2025 w przedmiocie braku obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i braku obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osoby świadczące usługi na rzecz w ramach prowadzonej przez nie działalności nieewidencjonowanej.
Przedsiębiorca planuje nawiązać współpracę z osobami świadczącymi usługi polegające na prowadzeniu zajęć tanecznych oraz prowadzeniu mediów społecznościowych oraz obsłudze skrzynki e-mail szkoły tanecznej. Osoby te prowadzą działalność nieewidencjonowaną.
W ocenie Zakładu w świetle art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
W świetle ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca tzw. działalność nieewidencjonowaną nie prowadzi działalności gospodarczej, a w konsekwencji nie jest osobą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że do zawartej z tymi osobami umowy o współpracy zastosowanie znajdzie art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 12 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym osoby fizyczne, które na obszarze RP są osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. W myśl art. 13 pkt 2 ustawy zleceniobiorcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom od dnia oznaczenia w umowie jako dzień rozpoczęcia wykonywania pracy do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.
Jednakże w sytuacji, gdy osoba wykonująca tzw. działalność nieewidencjonowaną, posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych np. w postaci umowy o pracę zwartej z innym podmiotem i osiąga z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, wówczas z tytułu umowy o świadczenie usług zawartej na zasadach swobody umów wykonywanej w ramach działalności nieewidencjonowanej nie powstanie obowiązek podlegania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Z kolei przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych w razie zbiegu umowy zlecenia istotna jest wysokość miesięcznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zgodnie z treścią art. 9 ust. 2c ustawy osoba, której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym również z innych tytułów. A contrario jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania praca m.in. na podstawie umowy zlecenia lub z innych tytułów osiąga kwotę minimalnego wynagrodzenia, wówczas powyższa zasada nie znajdzie zastosowania.
