Fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Fundator fundacji rodzinnej to osoba, która podejmuje decyzję o jej założeniu i wnosi mienie na fundusz założycielski. Określa on statut fundacji oraz wyznacza beneficjentów, którzy będą czerpać korzyści z jej majątku i ustanawia sposób zarządzania tym majątkiem.
Zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, fundatorem fundacji rodzinnej może być wyłącznie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Zatem fundatorem może być osoba pełnoletnia (ukończone 18 lat), nieubezwłasnowolniona (ani częściowo, ani całkowicie). Fundatorem może być obywatel Polski lub cudzoziemiec – przepisy ustawy o fundacjach w żaden sposób nie ograniczają narodowości czy rezydencji podatkowej fundatora.
Zatem osoba posiadająca zagraniczną rezydencję podatkową może być fundatorem fundacji rodzinnej w Polsce.
