Serwis Doradztwa Podatkowego

Ustalenie obowiązku podatkowego w związku z wykonywaniem pracy w Holandii w ramach działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, co oznacza opodatkowanie całości ich dochodów niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Art. 3 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. definiuje osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce jako tę, która:

  1. posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub
  2. przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

W przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce, osoba fizyczna podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. opodatkowaniu wyłącznie dochodów uzyskanych na terytorium Polski.

Umowa między Polską a Holandią reguluje kwestie dotyczące opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez osoby fizyczne i prawne w obu krajach. Zgodnie z art. 4 ust. 2 umowy, status rezydencji podatkowej osoby fizycznej jest określany według następujących zasad:

  1. Stałe miejsce zamieszkania.
  2. Ośrodek interesów życiowych (powiązania osobiste i gospodarcze).
  3. Zwyczajowe miejsce przebywania.
  4. Obywatelstwo.

W przypadku podwójnej rezydencji, umowa przewiduje mechanizmy rozstrzygania kolizji poprzez ustalenie państwa właściwego do opodatkowania.

Dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez polskiego rezydenta podatkowego w Holandii, ale nie za pośrednictwem zakładu (stałej placówki) na terenie Holandii, podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce zgodnie z art. 7 ust. 1 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zakład definiowany jest jako stała placówka, przez którą prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, np. biuro czy warsztat. W przypadku braku takiego zakładu na terytorium Holandii, dochody przedsiębiorcy są przypisywane państwu rezydencji – Polsce.

Reasumując ustalenie obowiązku podatkowego przy wykonywaniu pracy w ramach działalności gospodarczej na terenie Holandii wymaga analizy miejsca zamieszkania dla celów podatkowych oraz zastosowania odpowiednich regulacji międzynarodowych. W przypadku polskich przedsiębiorców świadczących usługi bez zakładu na terenie Holandii, ich dochody są opodatkowane wyłącznie w Polsce zgodnie z zasadami nieograniczonego obowiązku podatkowego oraz postanowieniami polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

 

Piotr Nowak

Praktykant

 

piotr.nowak@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją