Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie w Polsce sprzedaży mieszkania na Ukrainie

Sprzedaż nieruchomości położonej na Ukrainie przez polskiego rezydenta podatkowego podlega regulacjom zarówno polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Ukrainą. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obejmującemu całość dochodów niezależnie od ich źródła. Rezydencja podatkowa jest ustalana na podstawie ośrodka interesów życiowych lub czasu pobytu przekraczającego 183 dni w roku. Oznacza to, że polski rezydent sprzedający mieszkanie na Ukrainie teoretycznie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. stanowi, że dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeśli transakcja nastąpiła w ciągu 5 lat od nabycia lub wybudowania. Stawka podatku wynosi 19% od dochodu, obliczanego jako różnica między przychodem a kosztami uzyskania.

Art. 13 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r., poz. 63.269, dalej jako: Konwencja) stanowi, że dochody osiągnięte przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Oznacza to, że drugie państwo ma prawo opodatkować taki dochód, jeżeli na podstawie przepisów tego państwa dochód ze sprzedaży nieruchomości podlega w tym państwie opodatkowaniu. Wobec tego brak jest zatem wyłączności do opodatkowania tego dochodu przez państwo, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania, tj. dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce, z tytułu sprzedaży majątku nieruchomego położonego na Ukrainie może być opodatkowany zarówno w państwie rezydencji, tj. w Polsce, jak i na Ukrainie, zgodnie z prawem tego państwa.

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 2 Konwencji podatek ukraiński będzie zaliczany na poczet podatku polskiego w następujący sposób:

  1. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami Konwencji może być opodatkowany w Ukrainie, to Polska zwolni taki dochód lub majątek od podatku zgodnie z postanowieniami ustępów 3 i 4,
  2. jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce uzyskuje dochody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10, 11 i 12 Konwencji mogą być opodatkowane w Ukrainie, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku dochodowego tej osoby kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Ukrainie.

Oznacza to, że dochód ze zbycia nieruchomości położonej na Ukrainie, który może być w tym państwie opodatkowany zgodnie z prawem tego państwa, w Polsce będzie zwolniony od opodatkowania. Natomiast w Polce do obliczenia stawki podatkowej, wg której opodatkowany jest pozostały dochód osiągnięty w Polsce, można uwzględnić dochód osiągnięty na Ukrainie.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości położonej na Ukrainie, w sytuacji gdy sprzedaż zostanie dokonania przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, to czynność ta podlega opodatkowaniu zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, z zastosowanie znajdzie metoda unikania podwójnego opodatkowania uregulowana w art. 24 ust. 2 lit. a Konwencji.

 

Gabriela Korycińska

aplikant adwokacki

gabriela.korycinska@isp-modzelewski.pl

22 517 30 60 (wew. 277)

Skontaktuj się z naszą redakcją