Serwis Doradztwa Podatkowego

Pierwsze zasiedlenie nieruchomości a zwolnienie

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z powyższym dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata. Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu. Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony. Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione.

Pierwsze zasiedlenie nieruchomości następuje w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a także w przypadku oddanie nieruchomości do użytkowania, nawet jeżeli nie wiąże się to z żadną czynnością bezpośrednio opodatkowaną VAT.

Zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych do pierwszego zasiedlenia może dochodzić wielokrotnie, tj. po każdym ulepszeniu stanowiącym co najmniej 30% wartości początkowej obiektu i oddaniu do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi obiektu. Jednak nie dojdzie do pierwszego zasiedlenia w przypadku, gdy obiekt po ulepszeniu będzie nadal wykorzystywany jak przez ulepszeniem stanowiącym co najmniej 30% wartości początkowej. Przez ulepszenie rozumie się przebudowę, rozbudowę, modernizację, rekonstrukcję lub adaptację nieruchomości, a wartość poniesionych nakładów odnosi się do ostatniej wartości początkowej, tj. wynikającej z każdego kolejnego momentu pierwszego zasiedlenia, nie zaś każdorazowo do wartości początkowej nieruchomości. Zaznaczyć jednak należy, że ulepszeniu mogą ulec wyłącznie składniki majątku przynależące do przedsiębiorstwa, będące środkami trwałymi. Oznacza to, że nieruchomości niestanowiące u podatnika środka trwałego, nie mogą być poddane ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Tym samym w przypadku nieruchomości uznanych za towar handlowy, nawet jeśli poniesione nakłady przekroczą 30% wartości początkowej nieruchomości, nie doprowadzą do jej ulepszenia i do ponownego pierwsze zasiedlenia.

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Skontaktuj się z naszą redakcją