Serwis Doradztwa Podatkowego

Skutki podatkowe usług certyfikacyjnych i dokumentowania usług edukacyjnych

W dniu 25 kwietnia 2025 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał indywidualną interpretację podatkową nr 0113-KDIPT1-1.4012.199.2025.2.AK dotyczącą podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług certyfikacyjnych oraz sposobu dokumentowania usług edukacyjnych oraz usług certyfikacyjnych.

Zgodnie z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie edukacji i szkoleń w ramach niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego pod nazwą. Aktualnie oferuje usługi edukacyjne z zakresu dietetyki i treningu personalnego, które spełniają warunki zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Spółka nie jest uczelnią, jednostką naukową PAN ani instytutem badawczym. Spółka działa jako niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego, a oferowane usługi edukacyjne wpisują się w definicję kształcenia ustawicznego określoną w art. 117 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 1a pkt 5 ustawy – Prawo oświatowe, jako kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych.

Wnioskodawca planuje rozszerzenie działalności poprzez uruchomienie osobnej platformy certyfikacyjnej, która będzie świadczyć niezależne usługi certyfikacji, w tym:

  • certyfikację uczestników korzystających z usług edukacyjnych,
  • certyfikację osób niezwiązanych z kursami,
  • certyfikacja jest usługą samodzielną i nie jest bezpośrednio powiązana z kursem – aby uzyskać certyfikat, konieczne jest jedynie spełnienie określonych wymagań (np. zdanie egzaminu lub testu weryfikacyjnego).

Certyfikacja nie jest integralnym elementem kursów i stanowi odrębną, komercyjną usługę objętą VAT 23%. Certyfikat będzie wydawany nie automatycznie, lecz po zdaniu testu lub egzaminu praktycznego.

Proces certyfikacji obejmie:

  • test online sprawdzający wiedzę,
  • możliwość oceny praktycznej (np. poprzez przesłanie materiałów weryfikacyjnych lub rozmowę online),
  • rejestrację certyfikowanych osób w bazie online dostępnej dla pracodawców (za zgodą uczestnika),
  • Udostępnienie certyfikacji także dla innych firm szkoleniowych.

Poza certyfikowaniem kursantów, platforma będzie komercyjnie dostępna dla zewnętrznych firm szkoleniowych, które chcą, aby ich kursanci uzyskali certyfikat. Certyfikaty będą mogły być wydawane na podstawie spełnienia określonych kryteriów i zdania egzaminu certyfikacyjnego. Usługa certyfikacji będzie odpłatna i objęta VAT. Certyfikacja nie jest elementem usług edukacyjnych lecz osobną usługą dostępną zarówno dla kursantów, jak i dla zewnętrznych firm i uczestników innych szkoleń. Usługa certyfikacji będzie realnie dostępna na rynku, niezależnie od kursów. Nawet jeśli na początkowym etapie działalności zainteresowanie zewnętrznych firm będzie ograniczone, certyfikacja pozostaje odrębną i komercyjnie dostępną usługą.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z następującymi pytaniami:

  1. Czy usługa certyfikacyjna oferowana przez…, jako odrębna od usług edukacyjnych realizowanych w ramach placówki kształcenia ustawicznego, nie korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i tym samym podlega opodatkowaniu jako niezależna usługa?
  2. Czy w związku z powyższym, usługi edukacyjne (zwolnione z VAT) oraz certyfikacyjne (z VAT 23%) mogą i powinny być fakturowane na oddzielnych fakturach?

W ocenie Wnioskodawcy usługa certyfikacyjna – oferowana niezależnie od kursu i niebędąca jego integralnym elementem – nie korzysta ze zwolnienia z VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Jest to usługa samodzielna, realizowana odpłatnie, dostępna również dla osób nieuczestniczących w kursie edukacyjnym. Certyfikacja wymaga spełnienia określonych warunków (np. zdania testu lub egzaminu), co świadczy o jej odrębności. W związku z powyższym, certyfikacja podlega opodatkowaniu jako usługa inna niż edukacyjna.

Usługi edukacyjne i certyfikacyjne będą fakturowane na oddzielnych fakturach, a płatności ewidencjonowane oddzielnie.

Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. W uzasadnieniu podkreślił, że „(…) Weryfikacja zdobytej wiedzy w postaci uzyskania certyfikatu potwierdzającego umiejętności nie jest kształceniem, którego istota sprowadza się do przekazania wiedzy i umiejętności poprzez nauczenie osób w nim uczestniczących, tylko weryfikacją efektów kształcenia.

Uzyskanie certyfikatu jest sprawdzaniem wiedzy, umiejętności uzyskanych w wyniku procesu kształcenia, jednak nauczaniem w ścisłym tego słowa znaczeniu nie jest. Ponadto, jak Państwo wskazali certyfikacja jest usługą samodzielną i nie jest bezpośrednio powiązana z kursem – aby uzyskać certyfikat, konieczne jest jedynie spełnienie określonych wymagań (np. zdanie egzaminu lub testu weryfikacyjnego).

Tak więc, dla usług certyfikacyjnych nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy.

Reasumując, usługi certyfikacyjne nie będą korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, lecz będą opodatkowane według właściwej stawki”.

Odnosząc się do pytania drugiego, Dyrektor KIS stwierdził, że faktury są dokumentami sformalizowanymi i muszą być wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa krajowego w tym względzie.

Wskazać należy, że prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona w sposób prawidłowy zdarzenie gospodarcze. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenie gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy mają znaczenie dowodowe. Umieszczenie na fakturze w części przeznaczonej na nazwę (rodzaj) towaru lub usługi kilku różnych świadczeń wskazuje, że przedmiotem sprzedaży jest kilka odrębnych świadczeń.

Zaznaczenia wymaga, iż na gruncie przepisów dotyczących podatku od towarów i usług brak jest przeciwwskazań dla dokumentowania na jednej fakturze czynności podlegających różnym zasadom opodatkowania, tj. usługę szkolenia jako zwolnioną od podatku VAT oraz drugą usługę certyfikacji, opodatkowaną tym podatkiem.

Strony mogą ustalić, czy zaistniałe między nimi zdarzenie gospodarcze, będące świadczeniem usług można udokumentować jedną, czy dwiema fakturami.

Odnosząc się do Państwa pytania – należy wskazać, że możecie Państwo udokumentować oddzielnymi fakturami każdą z ww. usług osobno, tj. usługi szkoleniowe odrębnie od świadczonych usług certyfikacyjnych.

 

Katarzyna Wawrzonkiewicz

Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego

katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl

tel. 22 517 30 76

Skontaktuj się z naszą redakcją