Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie przekształcenia spółek osobowych podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ( dalej ustawa o PCC), opodatkowaniu podatkiem PCC podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz ich zmiany, jeżeli ich przedmiotem jest przekształcenie spółki. Stawka podatku przy przekształceniu spółki wynosi 0,5% podstawy opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC. Ponadto, w przypadku przekształcenia spółki niebędącej spółką kapitałową w spółkę kapitałową, podatek oblicza się od wartości wkładów wniesionych do spółki kapitałowej (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. f ustawy o PCC).

Kluczową kwestią sporną w zakresie opodatkowania przekształceń spółek osobowych podatkiem PCC jest ustalenie właściwej podstawy opodatkowania. Problem ten dotyczy zwłaszcza przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną lub inną spółkę osobową.

Na gruncie art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PCC, podstawę opodatkowania przy umowie spółki stanowi „wartość wkładów wniesionych do spółki osobowej”. Jednakże w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową pojawia się pytanie, czy podstawą opodatkowania powinna być wartość wkładów wniesionych pierwotnie do spółki przekształcanej, czy też wartość majątku spółki w dniu przekształcenia.

Organy podatkowe zazwyczaj przyjmują, że podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wniesionych pierwotnie do spółki przekształcanej. Stanowisko to zostało wyrażone m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 lipca 2019 r., sygn. 0111-KDIB2-3.4014.108.2019.2.ASZ, gdzie stwierdzono, że „w przypadku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wkładów wniesionych do spółki przekształcanej, tj. spółki komandytowej”. Z kolei w orzecznictwie sądów administracyjnych można znaleźć pogląd, że w przypadku przekształcenia spółki osobowej w inną spółkę osobową brak jest podstaw do poboru podatku PCC, gdyż nie dochodzi do wniesienia nowych wkładów, a jedynie do zmiany formy prawnej przy zachowaniu tożsamości podmiotu.

 

Maciej Sobiech

dyrektor Oddziału Wielkopolskiego
doradca podatkowy nr 09809
radca prawny nr wpisu 1845

maciej.sobiech@isp-modzelewski.pl

Skontaktuj się z naszą redakcją