Akcyza i Podatek Akcyzowy – Serwis ISP – Nr. 76/2025

6. Dokumentowanie podstawy do zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych.

Stosownie do art. 31a ust. 1 pkt 1-8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: „ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r.”) zwolnieniem od akcyzy objęto czynności podlegające opodatkowaniu, których przedmiotem są wyroby węglowe przeznaczone do celów opałowych wymienionych w tym przepisie, tj. m.in. w pracach rolniczych, ogrodniczych i hodowli ryb oraz w leśnictwie, procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych, do redukcji chemicznej, a także w procesach produkcji energii elektrycznej i wyrobów energetycznych oraz do łącznego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Jak wynika z art. 31a ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r., w przypadku sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju przez pośredniczący podmiot węglowy, który w poprzednim roku kalendarzowym sprzedał powyżej 30 mln kg wyrobów węglowych, warunkiem przedmiotowego zwolnienia, jest:

sporządzenie, po dostarczeniu finalnemu nabywcy węglowemu wyrobów węglowych, projektu e-DD na podstawie faktury dokumentującej tę sprzedaż, przesłanie tego projektu e-DD do Systemu w terminach określonych odpowiednio w art. 46na ust. 3, 4 lub 6 i uzyskanie z Systemu e-DD z nadanym numerem referencyjnym, sprawdzonego pod względem kompletności i prawidłowości danych zawartych w tym dokumencie, zgodnie z art. 46na ust. 8, oraz dokonanie czynności wymaganych do zakończenia monitorowania sprzedaży wyrobów węglowych z użyciem Systemu w terminie, o którym mowa w art. 46ba,

złożenie oświadczenia przez finalnego nabywcę węglowego, że odebrane przez niego wyroby węglowe zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia w ilości wskazanej na fakturze wystawionej przez pośredniczący podmiot węglowy.

Jednocześnie, stosownie do art. 31a ust. 3e powołanej ustawy wskazane wyżej (w pkt2) oświadczenie może być zastąpione oświadczeniem złożonym w okresowej umowie lub umowie ramowej zawartej między pośredniczącym podmiotem węglowym będącym sprzedawcą a finalnym nabywcą węglowym, które wywiera skutek jedynie w stosunku do nabywanych wyrobów węglowych w ilości wynikającej z tych umów, pod warunkiem potwierdzenia każdej sprzedaży tych wyrobów fakturą.

Niemniej w ustawie brak jest określenia zarówno formy jak i sposobu odbioru przez finalnego nabywcę węglowego faktury, dokumentującej sprzedaż. Rodzi to wątpliwości podatników co do prawidłowego dokumentowania podstawy do zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych.

W interpretacji indywidualnej z dnia 30 lipca 2024 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.111.2024.2.MAZ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) odniósł się do dopuszczalności zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych w przypadku potwierdzenia odbioru faktury przez nabywcę towaru w systemie informatycznym.

Organ zgodził się, że jeśli zastosowanie znajdzie system automatycznego doręczania finalnym nabywcom węglowym (na adresy e-mail przekazane przez nabywców na etapie składania zamówienia) wiadomości e-mail zawierających link do pobrania faktury dokumentującej sprzedaż towaru, a dostawca otrzyma informację potwierdzającą odebranie takiej faktury przez nabywcę towaru (w systemie informatycznym), wówczas spełnione będą przesłanki wskazane w art. 31a ust. 3 pkt 1 lit. b tiret drugie, w zw. z art. 31a ust. 3i ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. tj. warunek złożenia oświadczenia przez finalnego nabywcę węglowego, że odebrane przez niego wyroby węglowe zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia w ilości wskazanej na fakturze wystawionej przez pośredniczący podmiot węglowy

Jak bowiem zauważył Organ, skoro ustawodawca nie sprecyzował w jakiej formie winien nastąpić odbiór faktury przez finalnego nabywcę węglowego, to w szczególności przyjąć należy, że w świetle ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. dopuszczalne jest uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury w każdej formie, jeśli tylko będzie w sposób niebudzący wątpliwości poświadczała fakt dostarczenia przez pośredniczący podmiot węglowy faktury, dokumentującej sprzedaż zwolnionych od akcyzy wyrobów węglowych konkretnemu finalnemu nabywcy węglowemu.

Zdaniem Dyrektora KIS planowane przez pośredniczący podmiot węglowy stosowanie systemu, w którym następuje wysyłanie do nabywcy węgla automatycznej wiadomości e-mail z linkiem (hiperłączem), umożliwiającym nabywcy pobranie faktury dokumentującej sprzedaż danej, odebranej partii towaru, a otrzymana przez dostawcę węgla wiadomość zwrotna pozwoli określić datę dzienną odebrania faktury dokumentującej sprzedaż przez finalnego nabywcę węglowego, zapewni wystarczający dowód, że doszło do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 31a ust. 3 pkt 1 lit. b tiret drugie ustawy, w sposób przewidziany w art. 31a ust. 3i ustawy i tym samym pozwoli na korzystanie z przewidzianego w tych przepisach zwolnienia od akcyzy.

 

dr Joanna Kiszka

joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl

tel. (32) 259 71 50