3. Obowiązek złożenia korekty deklaracji AKC-US i zwrot akcyzy w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego pochodzącego z kradzieży.
Niniejszy artykuł koncentruje się na problematyce obowiązku złożenia korekty deklaracji AKC-US oraz prawa do zwrotu zapłaconej akcyzy w kontekście nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego pochodzącego z kradzieży. Punktem wyjścia do rozważań będzie interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 stycznia 2025 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4012.481.2024.1.AM, 0111-KDIB3-3.4013.203.2024.1.AM), w której organ zajął stanowisko, iż nabywca takiego pojazdu, pomimo późniejszego ujawnienia okoliczności jego pochodzenia, nie ma obowiązku korygowania uprzednio złożonej deklaracji AKC-US ani prawa do zwrotu zapłaconej akcyzy.
Wnioskodawca nabył na terytorium Unii Europejskiej samochód osobowy od osoby, która nie była jego właścicielem, albowiem pojazd pochodził z kradzieży. Wnioskodawca, nieświadomy powyższego, dokonał wszystkich wymaganych formalności związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu, tj. złożył deklarację podatkową AKC-US i uiścił należną akcyzę. Następnie, pojazd został zarejestrowany na terytorium Polski. W toku postępowania administracyjnego, zainicjowanego zawiadomieniem o kradzieży pojazdu, władze polskie ustaliły, że samochód pochodzi z przestępstwa i wydały decyzję o uchyleniu decyzji o rejestracji pojazdu oraz odmowie ponownej rejestracji. Wnioskodawca zwrócił pojazd, który ostatecznie trafił do prawowitego właściciela.
W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Wnioskodawca nie ma obowiązku korygowania złożonej deklaracji AKC-US ani prawa do zwrotu zapłaconej akcyzy. Organ argumentował swoje stanowisko w następujący sposób:
powstanie obowiązku podatkowego: Wnioskodawca, dokonując nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego i przemieszczając go na terytorium Polski, zrealizował hipotezę normy prawnej, z którą ustawa o podatku akcyzowym wiąże powstanie obowiązku podatkowego. Fakt, iż pojazd pochodził z kradzieży, nie ma w tym przypadku znaczenia, albowiem zgodnie z art. 5 ustawy o podatku akcyzowym, czynność ta podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy została wykonana z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.
Konkretyzacja obowiązku podatkowego: Skoro powstał obowiązek podatkowy, to Wnioskodawca miał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej AKC-US i uiszczenia należnej akcyzy, co też uczynił. Okoliczność, iż pojazd pochodził z kradzieży, nie niweczy skutków podatkowych dokonanej czynności.
Brak podstaw do korekty i zwrotu: Wnioskodawca prawidłowo rozliczył i odprowadził należną akcyzę, zatem nie ma podstaw do korygowania deklaracji ani ubiegania się o zwrot zapłaconej akcyzy.
Jednocześnie należy zauważyć, że w niniejszej sprawie mamy do czynienia z czynnością prawnie nieskuteczną, tj. z umową sprzedaży zawartą przez osobę nieuprawnioną do rozporządzania rzeczą. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, umowa taka jest nieważna. W konsekwencji, Wnioskodawca nigdy nie nabył prawa własności samochodu osobowego, co oznacza, że nie doszło do nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego w rozumieniu art. 100 ustawy o podatku akcyzowym.
Piotr Nowak
Współpracownik ISP
tel. 22 517 30 60 (wew. 109)
e-mail: piotr.nowak@isp-modzelewski.pl