Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy do rozliczenia kosztów sfinansowanych otrzymaną dotacją można stosować ich proporcjonalne rozliczenie?

Do rozliczenia kosztów sfinansowanych otrzymaną dotacją nie można stosować ich proporcjonalnego rozliczenia na podstawie art. 15 ust. 2 i 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawą prawną do zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych środków otrzymanych m.in. z Funduszu Spójności jest art. 17 ust. 1 pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym wolne od podatku są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4, pkt 5 lit. a i b i pkt 5a-5d ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W tym przypadku nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 2 i 2a ustawy, zgodnie z którymi, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, oraz koszty związane z przychodami ze źródeł, z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są zwolnione z podatku dochodowego, a nie jest możliwe przypisanie danych kosztów do źródła przychodów, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają osiągnięte w roku podatkowym przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Przepis art. 7 ust. 3 pkt 3 stosuje się odpowiednio. Zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których część dochodów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo jest zwolniona z tego opodatkowania.

Powołane przepisy dotyczą wydatków, które stanowią koszty uzyskania przychodów i jednocześnie nie można ich w całości przyporządkować do źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, lub innych źródeł. Tak uznał m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 marca 2017 r., 2461-IBPB-1-3.4510.1182.2016.1.JKT: „Odnosząc powyższe przepisy do przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że wydatki sfinansowane ze środków finansowych o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 47 i 52 u.p.d.o.p., nie mogą być uznane za koszty uzyskania niezależnie od tego czy wydatki te związane były z przychodami opodatkowanymi czy też zwolnionymi z opodatkowania. Zatem, skoro powyższe wydatki nie mogą być w całości uznane za koszty uzyskania przychodu, to nie stosuje się do nich proporcji o której mowa w art. 15 ust. 2 i 2a u.p.d.o.p., bowiem dotyczy ona wyłącznie tych wydatków, które stanowią koszty uzyskania przychodów i jednocześnie nie można ich w całości przyporządkować do źródeł z których dochód podlega opodatkowaniu, lub innych źródeł.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie uznania wydatków sfinansowanych z ww. środków finansowych jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.p., do których nie stosuje się proporcji, o której mowa w art. 15 ust. 2 i 2a u.p.d.o.p. – jest prawidłowe”. Podobnie w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 7 marca 2017 r., 2461-IBPB-1-3.4510.5.2017.2.SK.

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją