Serwis Doradztwa Podatkowego

Czy wydatki na zakup i utrzymanie psa stanowią koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) na ogół potwierdza dopuszczalność zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej wydatków związanych z zakupem psa, jego utrzymaniem, opieką weterynaryjną, a nawet specjalistycznymi szkoleniami. Stanowisko takie zawiera m.in. interpretacja indywidualna nr 0112-KDIL2-2.4011.716. 2024.2.MC z dnia 9 stycznia 2025 r., dotycząca wydatków na psa stróżującego, ale także szereg innych interpretacji, w których Dyrektor KIS odniósł się do kosztów utrzymania psa ponoszonych np. w związku z produkcją i sprzedażą ubrań oraz akcesoriów dla konkretnej rasy psów czy też z tytułu utrzymania i pielęgnacji psa pełniącego funkcje terapeutyczne w prywatnym gabinecie lekarskim. Zdarzają się jednak również kwalifikacje odmienne.

Wzmiankowana interpretacja z dnia 9 stycznia 2025 r. wydana została na wniosek podatnika, prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą związaną z handlem maszynami, ich naprawami oraz montażem, posiadającego magazyn, w którym przechowywane są wskazane maszyny, a także narzędzia i dokumentacja firmy oraz plac – z uwagi na rozległość terenu – pilnowany przez dwa obronne psy stróżujące, szkolone do pełnienia tej funkcji. Podatnik ów zamierzając zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wyżywienie, opiekę weterynaryjną oraz akcesoria dla psów, czyli smycz, obrożę, szelki i kaganiec, legowisko, miski do pożywienia, wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji, w którym przyjął, że na gruncie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa z dnia 26 lipca 1991 r.”) działanie takie jest w pełni dopuszczalne, m.in. z tego względu, że opisane wydatki są niezbędne, aby psy mogły stróżować, a ponieważ Podatnik nie zatrudnia stróża psy są najlepszym sposobem ochrony zarówno mienia jak i związanej z działalnością gospodarczą dokumentacji; wydatki na utrzymanie psów służą więc zabezpieczeniu źródła przychodu.

Organ interpretacyjny ocenił przytoczone stanowisko jako prawidłowe. W uzasadnieniu wzmiankowanej na wstępie interpretacji indywidualnej (0112-KDIL2-2.4011.716. 2024.2.MC) Dyrektor KIS uznał w szczególności, że wskazane wydatki nie zostały wprost wymienione w art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, a zatem przy spełnieniu warunków określonych w z art. 22 ust. 1 tej ustawy wydatki na utrzymanie psów stróżujących mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Organ zaznaczył jednak, że to na Podatniku jako podmiocie odnoszącym korzyść z faktu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodu, ciąży obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego ponoszonych wydatków z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, jak również obowiązek ich właściwego udokumentowania.

Zbliżone stanowisko zostało również wyrażone m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2024 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.505.2024.2.HJ. Dyrektor KIS przyznał w niej, że w świetle art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na wyżywienie, lekarstwa, wizyty u weterynarza, wyspecjalizowane szkolenie skupione na obronie majątku, a także na legowisko, obrożę itp., ponoszone na utrzymanie psa (mieszańca, w typie pitbulla) pilnującego mieszkania, znajdującego się w kamienicy, w której brak jest zabezpieczenia domofonem, alarmu, jak też monitoringu, a służącego Podatniczce za miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług księgowo-doradczych i przechowania dokumentów obsługiwanych klientów. Organ wskazał, że „ze względu na to, że pies będzie pilnował mieszkania, w którym prowadzi Pani działalność gospodarczą – czyli będzie ochraniał majątek związany z działalnością gospodarczą, to za koszt uzyskania przychodu można uznać wydatki związane z utrzymaniem psa w związku z pełnieniem przez niego funkcji stróżujących (zapobieganie kradzieży sprzętu lub dokumentacji) – czyli wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu z działalności gospodarczej”.

W analogiczny sposób wypowiedział się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.757.2021.2.ISL) wydanej w dniu 8 listopada 2021 r. , w której uznał w szczególności, że Wnioskodawca: „[…] stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wydatki związane z zakupem, utrzymaniem i wyszkoleniem psa, który będzie pełnił funkcje stróżujące w prowadzonym przez Niego Biurze Księgowym, zlokalizowanym w Jego domu jednorodzinnym, w którym bezpośrednio nie przyjmuje On Klientów, jednakże przechowywane są w nim ważne dokumenty, specjalistyczne oprogramowanie, sprzęt komputerowy, drukarki oraz wszelkie narzędzia i pomoce służące do codziennego funkcjonowania biura. Powyższe wydatki na zakup psa będą stanowiły jeden z kluczowych, niezwykle istotnych elementów służących do zabezpieczenia źródła przychodów Wnioskodawcy, a koszty poniesione na utrzymanie i wyszkolenie ww. psa będą stanowiły ochronę istniejącego źródła przychodów i gwarantowały jego bezpieczne funkcjonowanie”.

Także w interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2024 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.556.2024.3.WS) Organ zgodził się, by do kosztów uzyskania przychodów zostały zaliczone wydatki związane z zakupem psa, jego utrzymaniem, opieką weterynaryjną oraz specjalistycznymi szkoleniami, ponoszone przez Podatniczkę prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług, które wymagają przechowywania poufnych dokumentów i danych klientów, związanych bezpośrednio z zachowaniem tajemnicy zawodu psychologa. Organ uznał, że ponieważ Podatniczka ze względu na charakter pracy, często wyjeżdża w celu świadczenia usług, pozostawiając dom bez opieki i istnieje potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa przechowywanych dokumentów oraz sprzętu komputerowego, „[…] obecność psa stróżującego zapewni ochronę przed potencjalnymi włamaniami i kradzieżami, co jest szczególnie ważne ze względu na wrażliwość przechowywanych danych, zwiększy poziom zaufania klientów do przedsiębiorcy, który dba o bezpieczeństwo ich danych oraz bezpośrednio przyczyni się do powstania przychodu, chroniąc przed stratami wynikającymi z możliwych incydentów kradzieży”.

Dyrektor KIS akceptuje ponadto zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu utrzymania psów w inny sposób wspierających wykonywanie działalności gospodarczej. Przykładowo w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 9 września 2024 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4010.335.2024.2.PK) Organ uznał, że do kosztów zaliczyć można wydatki na zakup psa konkretnej rasy „[…] który będzie pełnił rolę modela podczas procesu produkcji oraz w celach marketingowych” w działalności polegającej na produkcji i sprzedaży ubrań oraz akcesoriów dla tej konkretnej rasy psów. Zdaniem Dyrektora KIS „[…] wydatki na zakup i utrzymanie psa mają związek przyczynowo–skutkowy z działaniami spółki, mającymi na celu przygotowanie produktu o wysokiej jakości i dopasowaniu do konkretnej rasy oraz wypromowanie go, a przez to zwiększenie sprzedaży, czyli powiększenie Państwa przychodu”.

Z kolei w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2023 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.454.2023.1.MM) Dyrektor KIS przyznał, że „[…] dogoterapia jest metodą wzmacniającą efektywność podjętych działań leczniczych, w większości przypadków obecność psa w gabinecie skutecznie wspomaga przeprowadzenie niezbędnych badań dzieci” stąd też wydatki na psa jako mające „[…] związek z prowadzoną działalnością gospodarczą […] będą ponoszone w celu uzyskiwania przychodów w ramach tej działalności. Wydatki te będą wykazywać związek przyczynowo–skutkowy z osiąganymi przez Panią przychodami z leczenia pacjentów”.

Niemniej, np. w interpretacji z dnia 25 października 2023 r. (nr 0112-KDWL.4011. 75.2023.1.WS) Dyrektor KIS uznał, że w przypadku programisty w branży IT, który prowadzi działalność gospodarczą (opodatkowaną podatkiem liniowym 19%) w wydzielonym pomieszczeniu w domu, gdzie przechowuje ważne dokumenty oraz sprzęt komputerowy i ponosi wydatki na zakup, wyszkolenie oraz utrzymanie psa pełniącego funkcje stróżujące, ale również mającego działać odstresowująco i relaksująco w przerwach od pracy wymagającej skupienia, jakim jest tworzenie oprogramowania – wydatki te „ […] mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów jedynie w części, w jakiej pies jest wykorzystywany na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te muszą być odpowiednio udokumentowane i wykazane przez podatnika. Wydatki związane z prywatnym wykorzystaniem psa nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów”.

 

dr Joanna Kiszka

Dyrektor Śląskiego Oddziału Instytutu Studiów Podatkowych
joanna.kiszka@isp-modzelewski.pl
tel. 32 259 71 50

Skontaktuj się z naszą redakcją