W dniu 5 marca 2025 r. MF wydał interpretację ogólną dotyczącą „prawnie chronionej tajemnicy zawodowej” promotora i wspomagającego na gruncie przepisów o schematach podatkowych (art. 86a–86o Ordynacji podatkowej) w związku z wydaniem dwóch wyroków TSUE, w sprawach C-694/20 oraz C-623/22, które dookreśliły zawody, którym przysługuje uprawnienie do zastąpienia obowiązku raportowania schematu podatkowego obowiązkiem powiadomienia innych podmiotów o konieczności takiego zaraportowania do administracji skarbowej.
W wyroku C-694/20 TSUE zakwestionował mechanizm informowania przez pośrednika (promotora) objętego adwokacką tajemnicą zawodową każdego innego (znanego mu) pośrednika (promotora) o konieczności zaraportowania do administracji skarbowej schematu podatkowego, natomiast w wyroku w sprawie C-623/22 wskazał wprost zawody, których przedstawiciele mogą być zwolnieni z obowiązków sprawozdawczych z obszaru schematów podatkowych ze względu na obowiązującą ich tajemnicę zawodową.
W związku z tymi wyrokami MF stwierdził, że na gruncie krajowych regulacji dotyczących schematów podatkowych doradcy podatkowemu oraz rzecznikowi patentowemu, na takich samych zasadach jak adwokatowi oraz radcy prawnemu przysługuje uprawnienie związane z prawnie chronioną tajemnicą zawodową, co w konsekwencji oznacza zastąpienie obowiązku raportowania schematu podatkowego do Szefa KAS obowiązkiem powiadomienia innych podmiotów o konieczności takiego zaraportowania. Zwolnienie to dotyczy jednak wyłącznie schematów podatkowych innych niż schematy podatkowe standaryzowane.
Miłosz Dyrka
Młodszy konsultant podatkowy
tel: 22 517 30 60 (wew. 209)
milosz.dyrka@isp-modzelewski.pl