Serwis Doradztwa Podatkowego

Jak rozliczyć u obligatariusza wykup obligacji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych?

Przychodem z tytułu wykupu obligacji przez emitenta będzie cała kwota należna od emitenta z tytułu realizacji praw obligatariusza. Koszt uzyskania przychodów stanowi wartość emisyjna wydanych w zamian za wkład niepieniężny akcji, a zatem w wysokości ich wartości nominalnej wraz z różnicą pomiędzy ceną emisyjną, a wartością nominalną, tj. agio. Wartość ta nie może być większa niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. Wartość rynkowa stanowi górną granicę, którą można uznać za koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia. Kosztem może być tylko ta część wydatku na nabycie obligacji, która odpowiada wysokości przychodu uzyskanego z ich zbycia. Ewentualna strata powstała w wyniku wykupu przez emitenta obligacji nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodów.

Taki pogląd wyrażony został przez:

1) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 18.09.2024 r., 0111-KDIB1-1.4010.376.2024.2.BS:

„Zatem zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że Państwa przychodem z tytułu wykupu obligacji przez emitenta w terminie zasadniczym określonym w prospekcie emisyjnym lub w terminie wcześniejszym niż termin zasadniczy, również określonym w prospekcie emisyjnym, będzie cała kwota należna od emitenta z tytułu realizacji praw Wnioskodawcy.

Zatem wydatki poniesione na nabycie obligacji będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie sprzedaży lub wykupu przez emitenta na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, jednakże nie w pełnej wysokości.

Reasumując, przy ustalaniu wysokości kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, muszą Państwo mieć na względzie także przepis art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy, co oznacza, że strata powstała w wyniku sprzedaży obligacji czy wykupu przez emitenta obligacji nie będzie stanowiła kosztu uzyskania przychodów. Kosztem może być tylko ta część wydatku na nabycie obligacji, która odpowiada wysokości przychodu uzyskanego z ich zbycia.”

2) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19.08.2024 r., 0111-KDIB2-1.4010.281.2024.2.AR:

„Zgodzić się zatem z Państwem należy, że w związku z wykupem przez emitenta wskazanych we wniosku Obligacji będziecie Państwo uprawnieni do rozpoznania kosztu uzyskania przychodów w wysokości wartość emisyjnej wydanych w zamian za wkład niepieniężny Akcji, a zatem w wysokości ich wartości nominalnej wraz z różnicą pomiędzy ceną emisyjną, a wartością nominalną, tj. agio.”

3) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 14.03.2024 r., 0111-KDIB1-2.4010.684.2023.2.EJ:

„Wobec powyższego, Wnioskodawca ustalając w przychodach powinien uwzględnić całą kwotę otrzymaną z tytułu realizacji prawa, jakim jest wierzytelność przysługująca wnioskodawcy jako obligatariuszowi wobec emitenta wynikająca ze zobowiązania emitenta do wykupu obligacji w ustalonym terminie.

Resumując stwierdzić należy, że w omawianej sprawie przychodem będzie cała kwota otrzymana z tytułu realizacji praw wypłacona Wnioskodawcy przez Emitenta, a nie wyłącznie dyskonto/odsetki.

Zatem przychód z tytułu sprzedaży lub wykupu obligacji należy rozpoznać w ramach źródła przychodów jakim są zyski kapitałowe.

Zatem w analizowanym przypadku to wartość wydanych akcji będzie mogła stanowić kosztów uzyskania przychodu z tytuły wykupu przez emitenta obligacji.

Przy czym kosztem uzyskania przychodu z tytułu wykupu obligacji przez emitenta będzie wartość emisyjna akcji, czyli suma wartości nominalnej udziałów i agio (nadwyżki nad wartością nominalną). Zaznaczyć również należy, że istnieje pewne ograniczenie, ponieważ wartość ta nie może być większa niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. Wartość rynkowa stanowi górną granicę, którą można uznać za koszt uzyskania przychodów w przypadku zbycia.”

 

Andrzej Łukiańczuk
Doradca podatkowy nr 10266
andrzej.lukianczuk@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 60 wew. 129

Skontaktuj się z naszą redakcją