Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług, który ma uprościć zasady składania deklaracji i korekt po kontrolach celno-skarbowych. To element szerszego planu deregulacyjnego „Polska. Rok przełomu 2025”.
Projekt ustawy (numer UDER7) przewiduje m.in. możliwość złożenia deklaracji pierwotnej lub korekty deklaracji już po wszczęciu, a nawet po zakończeniu kontroli celno-skarbowej – także wtedy, gdy tylko częściowo uwzględnia ona ustalenia organu.
W przypadku dobrowolnego uregulowania należności podatkowej zawartej w takiej deklaracji, podatnik nie zapłaci odsetek za zwłokę, a dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług będzie mogło zostać obniżone.
Resort podkreśla, że nowe przepisy mają na celu nie tylko ograniczenie obciążeń administracyjnych dla podatników, ale także przyspieszenie wpłat do budżetu w przypadku, gdy kontrolowany nie kwestionuje ustaleń fiskusa.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter dostosowawczy – ujednolica przepisy ze zmianami w ustawie o KAS. Projekt został opracowany w Ministerstwie Finansów pod kierownictwem wiceministra Zbigniewa Stawickiego. Przyjęcie przez Radę Ministrów planowane jest w II kwartale 2025 r.
Źródło: