W sytuacji uznania, że usługa jest usługą turystyki świadczoną na zasadach VAT marża, miejsce świadczenia usług (w uproszeniu miejsce opodatkowania czynności VAT) należy określić na podstawie art. 28n ustawy o podatku od towarów i usług.
Określenie miejsca opodatkowania usług świadczonych przez Spółkę wymaga w pierwszej kolejności ustalenia z jaką usługą mamy do czynienia. W sytuacji uznania, że usługa jest usługą turystyki świadczoną na zasadach VAT marża miejsce świadczenia usług (w uproszeniu miejsce opodatkowania czynności VAT) należy określić na podstawie art. 28n ustawy o podatku od towarów i usług.
W myśl art. 28n. ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w przypadku świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
Z kolei w myśl ust. 2 ustawy, w przypadku, gdy usługi turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, są świadczone ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Natomiast w przypadku gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu (ust. 3).
Z Dyrektywy 112 wynika, że transakcje dokonywane na warunkach przewidzianych w art. 306 Dyrektywy 112 przez biura podróży w zakresie realizacji podróży uznawane są za pojedynczą usługę świadczoną przez biuro podróży na rzecz turysty.
Pojedyncza usługa podlega opodatkowaniu w państwie członkowskim, w którym biuro podróży ma siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczy usługi.
