W interpretacji indywidualnej z dnia 25 marca 2024 r. sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.23.2024.2.OS Dyrektor KIS dokonał oceny skutków podatkowych w zakresie termomodernizacji budynków Spółdzielni, w których znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne oraz budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz użytkowe.
Z opisu sprawy wynika, że Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest zarządzanie nieruchomościami na zlecenie. Spółdzielnia prowadzi działalność zwolnioną od podatku w zakresie dokonywania czynności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości pobierane są opłaty członków i właścicieli na podstawie art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) oraz działalność gospodarczą opodatkowaną. Spółdzielnia ubiega się w naborach regionalnych i ogólnopolskich w celu pozyskania środków unijnych (dotacje bezzwrotne) na termomodernizację budynków znajdujących się w zasobach spółdzielni.
Otrzymane przez spółdzielnię faktury dotyczyć będą usług nabytych względem różnego typu nieruchomości:
- budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się tylko lokale mieszkalne,
- budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi oraz z lokalami użytkowymi,
- budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi oraz z wbudowanymi garażami.
Towary i usługi nabywane przez Spółdzielnię w związku z realizacją projektu polegającego na termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się tylko lokale mieszkalne wykorzystywane będą tylko do czynności zwolnionych od podatku. Towary i usługi nabywane przez Spółdzielnię w związku z realizacją projektu polegającego na termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi oraz z lokalami użytkowymi jak również projektu polegającego na termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych z lokalami mieszkalnymi oraz z wbudowanymi garażami, wykorzystywane będą zarówno do czynności zwolnionych od podatku, jak i czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W przypadku gdy towary i usługi nabywane przez Spółdzielnię w związku z realizacją projektu wykorzystywane będą zarówno do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, jak i czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, Spółdzielnia nie będzie miała obiektywnej możliwości odrębnego przyporządkowania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami opodatkowanymi i z czynnościami zwolnionymi od podatku.
Dyrektor KIS w uzasadnieniu interpretacji wskazał, że „(…) mając na uwadze powyższe regulacje Państwa obowiązkiem w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te będą związane. Będą mieli Państwo zatem obowiązek odrębnego określenia, czy podatek wynikający z otrzymanych faktur związany będzie z czynnościami opodatkowanymi czy też zwolnionymi, czyli dokonania tzw. bezpośredniej alokacji.
Jeżeli takie wyodrębnienie będzie możliwe, przysługuje Państwu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, brak jest natomiast takiego prawa w stosunku do towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.
Państwa wątpliwości dotyczą odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu polegającego na termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które będą wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych, które będą wykorzystywane zarówno do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, jak i czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości, dotyczących kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku nabywania usług, które dotyczyć będą termomodernizacji budynków mieszkalnych, w których znajdują się tylko lokale mieszkalne, w świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, należy stwierdzić, że w stosunku ponoszonych wydatków dotyczących termomodernizacji tych budynków mieszkalnych warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – wydatki będą związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi z podatku. W związku z powyższym, od wydatków dotyczących budynków mieszkalnych, w których znajdują się tylko lokale mieszkalne, nie będzie Państwu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego jako nr 1, uznałem za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wg proporcji z art. 90 ust. 2 i 3 ustawy VAT w przypadku nabywania usług, dotyczących termomodernizacji budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe, a także budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz wbudowane garaże, należy wskazać, że jeżeli dokonanie bezpośredniej alokacji nie będzie możliwe, czyli w przypadku gdy dokonany wydatek służyć będzie obu rodzajom działalności (opodatkowanej i zwolnionej), będą mogli Państwo odliczyć tylko tę część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom dającym prawo do odliczenia. A zatem zasada proporcjonalnego odliczania podatku będzie miała zastosowanie do tej kategorii wydatków, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do wydatków związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w odniesieniu do wydatków związanych z termomodernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe, a także budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których znajdują się lokale mieszkalne oraz wbudowane garaże, który to zakup będzie służył zarówno czynnościom opodatkowanym, jak i zwolnionym z opodatkowania, dla których dokonanie bezpośredniej alokacji do ww. czynności nie będzie możliwe, będzie Państwu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego według proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy”.

Katarzyna Wawrzonkiewicz
Specjalista ds. obsługi ubezpieczenia podatkowego
katarzyna.wawrzonkiewicz@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 76