Serwis Doradztwa Podatkowego

Odsprzedaż usług za częściową odpłatnością przez podatnika na rzecz swoich pracowników na gruncie podatku od towarów i usług

W codziennej praktyce gospodarczej coraz częściej zdarza się, że pracodawcy wykupują na rzecz swoich pracowników dodatkowe świadczenia, takie jak karty dostępu do miejsc sportu i rekreacji (np. karty MultiSport). Pracodawcy w tym celu wykupują usługę od podmiotu świadczącego usługę i dalej przekazują je pracownikom nieodpłatnie lub za częściową odpłatnością (pracownik nie pokrywa więc całej wartości karty). Na gruncie podatku od towarów i usług powstaje pytanie, jak należy opodatkować takie świadczenie w przypadku, gdy część kosztów ponosi pracownik. Istotnym zagadnieniem jest szczególnie prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W sytuacji gdy pracodawca odsprzedaje (poprzez karty Multisport) pracownikom zakupione przez siebie usługi, mamy do czynienia ze sprzedażą, która winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w przypadku, gdy podatnik działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuję się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Pracodawca określając podstawę opodatkowania, powinien uwzględnić wartość rynkową odsprzedawanych pracownikom świadczeń. Opisana czynność jest odpłatna i nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika.

W takiej sytuacji podatnik będzie miał prawo do pełnego odliczenia podatku od towarów i usług. Zgodnie z poglądem wyrażonym w piśmie z dnia 25 maja 2021 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. akt 0111-KDIB3-1.4012.112.2021.2.IK:

,,Skoro Wnioskodawca (pracodawca), czynny zarejestrowany podatnik podatku VAT, nabywa karty MultiSport w celu przekazania ich pracownikom za częściową nawet tylko odpłatnością, czyli w celu odsprzedaży, to ich zakup służy bezpośrednio realizacji czynności opodatkowanej. Wnioskodawcy przysługuje więc prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tych kart, otrzymanych od podmiotu trzeciego.

Należy zatem stwierdzić, że w sytuacji, gdy dany zakup jest wykorzystywany przez Wnioskodawcę wyłącznie do działalności opodatkowanej VAT i nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej oraz Wnioskodawca może przyporządkować ten zakup wprost do czynności opodatkowanych, przysługuje Mu prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu tego nabycia.

Tym samym, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z prawidłowo wystawionych faktur, w związku z nabyciem świadczeń w celu ich przekazania pracownikom/osobom współpracującym lub prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie w jakim służą one do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym należy zaznaczyć, że prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy’’.

Podsumowując, dalsza odsprzedaż świadczeń pracownikom, nawet za częściową tylko odpłatności jest usługą i podatnikowi (pracodawcy) przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

 

Piotr Kosmala

radca prawny nr wpisu PZ-5733

tel: (+48) 61 848 33 48

piotr.kosmala@isp-modzelewski.pl

 

Skontaktuj się z naszą redakcją