Serwis Doradztwa Podatkowego

Opodatkowanie dywidend w estońskim CIT oraz w klasycznym CIT

Estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek (zwany dalej ryczałtem), to sposób opodatkowania, w którym opodatkowaniu podlega sześć kategorii dochodów wymienionych w art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to dochód z tytułu:

1) zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do podziału między udziałowców, akcjonariuszy albo wspólników lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem,

2) ukrytych zysków,

3) wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika,

4) zmiany wartości składników majątku (w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części),

5) zysku netto, w części niepodzielonej lub nieprzeznaczonej na pokrycie straty w okresie stosowania ryczałtu – w przypadku zakończenia opodatkowania ryczałtem,

6) nieujawnionych operacji gospodarczych.

Jak wynika z objaśnień podatkowych Ministra Finansów z 23 grudnia 2021 r. (pt. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek”): „Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest (…) co do zasady efektywna dystrybucja zysku przez podmiot opodatkowany ryczałtem, w tym przede wszystkim na rzecz jej wspólnika. Przepisy nie ograniczają się jednak wyłącznie do opodatkowania dywidendy, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem zysku netto”.

A zatem w pierwszym etapie spółka w estońskim CIT płaci podatek od podzielonego do wypłaty zysku, a zatem 10% lub 20% (w zależności od statusu podatnika). W przypadku wypłaty w danym roku spółka zapłaci ten podatek dopiero do końca trzeciego miesiąca kolejnego roku. Jeśli zatem uchwała o dywidendzie zapadnie przykładowo w czerwcu 2025 r., to spółka zapłaci estoński CIT do 31.03.2026 r. Z kolei w przypadku klasycznego podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) spółka płaci CIT po każdym roku, w którym następuje jego wypracowanie.

W klasycznym CIT w przypadku wypłaty dywidendy wspólnicy płacą 19% podatku tzw. „u źródła” od otrzymanych dywidend. W przypadku estońskiego CIT istnieje z kolei możliwość odliczenia estońskiego CIT od podzielonego między wspólników zysku, ale nie w pełnej wysokości.

Wspólnik może odliczyć od podatku od dywidendy:

  • 70% estońskiego CIT, w przypadku spółki, która płaci 20% estońskiego CIT, proporcjonalnie do swoich udziałów,
  • 90% estońskiego CIT, w przypadku spółki, która płaci 10% estońskiego CIT, proporcjonalnie do swoich udziałów.

W przypadku gdy spółka nie wypłaca dywidend ani nie przeznacza zysków na pokrycie strat przed wejściem w system estońskiego CIT, opodatkowanie wypracowanego zysku w estońskim CIT się nie pojawi.

 

Malwina Sik

Konsultant prawny
malwina.sik@isp-modzelewski.pl
tel. 22 517 30 93

Skontaktuj się z naszą redakcją